Aktualności

2021-10-06

KPT łączy firmy

Kielecki Park Technologiczny wspiera rozwój firm zajmujących się innowacjami technologicznymi. Do takich należą AE Steel oraz Digital Engineering Solutions, a także startup DES VISION rozwijany w ramach projektu Platforma Startowa Start In Podkarpackie. Dzięki KPT, ten ostatni nawiązał niedawno współpracę z sąsiadem Parku, firmą PROPLASTICA.

AE Steel to firma high tech, która zajmuje się analizą stanu technicznego obiektów, wykrywaniem i lokalizowaniem uszkodzeń konstrukcji w oparciu o nieinwazyjną technologię emisji akustycznej (AT). Analizator wykorzystywany jest m.in. do badań metalowych urządzeń ciśnieniowych czy den  naziemnych stalowych zbiorników magazynowych o osi pionowej. Kolejna spółka, Digital Engineering Solutions (DES) wprowadziła pierwsze rozwiązania cyfrowego monitoringu wizyjnego, pozwalające na dokładną cyfrową inspekcję mostu czy innej podobnej konstrukcji z odległości wielu metrów. Za swoje rozwiązanie DES otrzymała główną nagrodę w konkursie Constuction Innovation BUILTWORLD, o czym pisaliśmy TUTAJ. Prowadzone przez właścicieli DES prace badawczo-rozwojowe zaowocowały powstaniem startupu - DES VISION, który swój pomysł rozwijał w ramach Platformy Startowej Start In Podkarpackie. Zespół pracował nad  platformą umożliwiającą monitoring różnego rodzaju konstrukcji przy użyciu analizy obrazu (zdjęć, wideo).

- Źródłem obrazu mogą być różnego rodzaju urządzenia, począwszy od aparatów cyfrowych do kamer przemysłowych CCTV. Zdjęcia i filmy wykonane przez te urządzenia trafiają na nasze serwery, gdzie są przechowywane i analizowane przez dedykowane algorytmy analizy obrazu. To jest najważniejsza część naszej technologii. Wyniki monitoringu udostępniane są zdalnie przez Internet – podkreśla Grzegorz Bednarski, prezes zarządu DES VISION. - Takie podejście zapewnia niski koszt rozwiązania, bo można wykorzystać komponenty, które właściciel konstrukcji już posiada. W ten sposób można monitorować np. ugięcia, rotacje czy przemieszczenia - dodaje.

Kielecki Park Technologiczny prowadzi szereg działań prorozwojowych dla firm. Wsparcie w inkubacji pomysłów oraz „matchowanie” przedsiębiorców z odbiorcami opracowanych technologii ma dla Parku szczególne znaczenie. Przykładem efektów tych działań jest właśnie DES VISION. Startup nawiązał współpracę z jednym z sąsiadów KPT, firmą PROPLASTICA, która zajmuje się m.in. produkcją płyt do form wtryskowych, tłoczników i innych narzędzi z różnych gatunków materiałów.

- Nasze rozwiązanie testujemy obecnie na hali należącej do firmy PROPLASTICA. Kontakt do właściciela hali uzyskaliśmy dzięki pomocy ze strony KPT, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni – mówi Grzegorz Bednarski.

- W kwestii współpracy pomiędzy naszymi firmami, „zmachowała” nas dyrektor Justyna Lichosik, oraz jej zastępca – Dominik Kraska. Można powiedzieć, że skojarzyli nasze firmy na podstawie wiedzy i możliwości, jakie mamy, dlatego że firma DES VISION produkuje systemy do monitorowania obiektów budowlanych różnego rodzaju, takich jak hale przemysłowe, mosty i wiadukty – mówi  Artur Piotrowski, prezes PROPLASTICA Polska. - My z naszym nowym budynkiem, jak i ze starym, wpisujemy się w potrzeby DES VISION związane z monitorowaniem obiektów wewnątrz, z wykorzystaniem monitoringu CCTV, który akurat posiadamy. Jest to idealny taki poligon sprawdzający możliwości kamer CCTV - dodaje. Podkreśla, że współpraca z lokatorami Kieleckiego Parku Technologicznego jest ważna ze względu dostępność rozwijanych technologii, ale także na bliskość lokalizacji. - Bardzo się cieszę, że udało się nam skojarzyć dwie firmy, których współpraca z pewnością zaowocuje sukcesem. Wspieranie przedsiębiorców, nie tylko poprzez inkubację w Kieleckim Parku Technologicznym oraz bogatą ofertę usług, ale również „matchowanie” ich ze sobą, poszukiwanie pól do współpracy to nasza misja. Między innymi o taki efekt synergii właśnie nam chodzi. A firmom DES VISION oraz PROPLASTICA życzę kolejnych możliwości do wspólnych działań – podsumowuje Justyna Lichosik, dyrektor KPT.

Powrót