Aktualności

2020-12-04

Innowacyjne rozwiązanie Digital Engineering Solutions

Digital Engineering Solutions, lokator Kieleckiego Parku Technologicznego, otrzymał główną nagrodę w ogólnoświatowym konkursie dla startupów z branży szeroko pojętego budownictwa. Opracowane przez firmę zwycięskie rozwiązanie wykorzystywane jest podczas specjalistycznych badań największych w świecie konstrukcji. 

Technologie rozwijane przez Digital Engineering Solutions (DES) to pierwsze rozwiązania cyfrowego monitoringu wizyjnego wdrażane na przemysłową skalę, łączonego z cyfrowymi modelami konstrukcji dla infrastruktury transportowej i przemysłowej. Umożliwiają osiągnięcie dużej dokładności, na przykład zmierzenie rysy o rozmiarach ułamka milimetra czy pomiar przemieszczeń, deformacji i rotacji z odległości wielu metrów. Algorytmy DES przetwarzające obraz działają w “chmurze”. Te zaawansowane rozwiązania to przejście z digitalizacją inżynierii na wyższy poziom. Docenili je eksperci w konkursie Constuction Innovation  BUILTWORLD.
BUILTWORD to wiodący na świecie ekosystem innowacji ConTech. Konkurs składał się z kilku etapów - najpierw jury złożone z kilkudziesięciu ekspertów branżowych (np. PWC czy Strabag) wyłoniło 100 najlepszych startupów, które znalazły się na pierwszej w świecie mapie 100 najlepszych startupów ConTech (https://www.contechmap.com/). Tylko 50, podzielonych na 5 kategorii, zostało zaproszonych do fazy "pre-pitch" - prezentacji przed około 20 ekspertami branżowymi. W rezultacie wyłoniono 25 najlepszych. Następnie odbył się ścisły finał. W kategorii "Engineering and Project Management" zwyciężył właśnie DES. Co ważne, wśród oceniających byli reprezentanci najważniejszych dla innowacji w budownictwie ośrodków takich jak ConTech Israel (organizacja zrzeszająca izraelskie startupy), PropTech Norway (organizacja zrzeszająca norweskie startupy), a także wiodących światowych uczelni, jak Kings College London oraz wiodących firm takich jak np. Autodesk.

- Rozwiązanie, które prezentowaliśmy to pierwsza na świecie platforma "Digital Twin" (cyfrowych bliźniaków konstrukcji) oparta o analizę obrazu. Pozwala na wykonywanie inspekcji, np. mostu czy innej podobnej konstrukcji, za pomocą zwykłego smartfona lub aparatu cyfrowego. Następnie wynik umieszczamy w modelu 3D konstrukcji, który jest dostępny min. przez przeglądarkę www. Możemy mówić zatem o digitalizacji (cyfryzacji) zarządzania - dane pomiarowe są od razu w postaci cyfrowej, trafiają do cyfrowego modelu konstrukcji, w którym możemy je przechowywać, przeglądać. W ten sposób powstaje tzw. cyfrowy bliźniak. Całość jest intuicyjna co powoduje,  że technologia jest dostępna dla każdego, a jednocześnie jest wdrażana do zarządzania w tak ważnych i skomplikowanych konstrukcjach, jak kopalnie, najdłuższy most w Europie czy monitoring w trakcie budowy wieżowców w Dubaju – tłumaczy Grzegorz Bednarski, prezes zarządu DES. Dodaje, że nagroda ma dla firmy ogromne znacznie, bo BUILTWORLD jest dla segmentu ConTech jednym z najważniejszych miejsc jeśli chodzi o rozwój biznesu.

Warto wspomnieć, że ten sam projekt otrzymał certyfikat Seal of Excellence z Komisji Europejskiej będący potwierdzeniem wysokiej jakości oferowanego rozwiązania.

- Obecnie stawiamy na dalszy rozwój produktu, tego samego, który prezentowaliśmy w czasie konkursu. Naszymi partnerami są wiodące na świecie firmy, jak np. jedna z największych na świecie firm inżynieryjno-consultingowych SNC Lavalin Atkins czy Vetasi UK - największy partner IBM MAXIMO w Europie i Afryce. Planujemy powiększyć tę sieć wkrótce o kolejnych dużych światowych graczy – dodaje Grzegorz Bednarski.

Więcej o firmie: www.de-solutions.info

Powrót