Aktualności

2021-02-23

Konfigurator do personalizacji mebli na miarę… potrzeb

Design Form Studio to kolejny ze startupów inkubowanych w KPT w projekcie Platformy Startowe Start In Podkarpackie. Na co będą mogli liczyć przyszli klienci?

 

Rozmawialiśmy na ten temat z założycielami Design Form Studio – Patrycją Biernacką, Tomaszem Gareckim oraz Karolem Biernackim. Zapraszamy do poznania bliżej ich planów biznesowych oraz produktu, jaki chcą wprowadzić na rynek.

 

Czy korzystaliście już z możliwości wsparcia, jakie dają platformy startowe?

Idea platform startowych jest nam znana od kilku lat, jednak dotąd nie braliśmy pod uwagę możliwości udziału w nich.

 

A skąd dowiedzieliście się o naszej?

O trwającym naborze do Start In Podkarpackie powiedziała nam zaprzyjaźniona firma i postanowiliśmy spróbować naszych sił.

 

Co tak naprawdę skłoniło Was do udziału w projekcie?

Uważamy, że nasz produkt z powodzeniem może zostać wprowadzony na rynek. Podejmując decyzję o przystąpieniu do Platformy, widzieliśmy coraz wyraźniej szansę na jego realizację. A to dzięki wsparciu i założeniom projektu, który pozwala na budowę zaplecza i szybkie przekucie własnych pomysłów w biznes.

 

To bardzo budujące. A jakie były Wasze początki?

Sam pomysł został zapoczątkowany przez Patrycję, która jest z wykształcenia magistrem sztuki. Przez kilka lat pracowała przy projektach wnętrz oraz tworzyła innowacyjne formy meblarskie. Obecnie rynek jest przesycony modułowymi, jednostajnymi w odbiorze rozwiązaniami o bardzo zbliżonym wyglądzie i kształtach. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie designerskimi formami, ograniczoną ilość wolnego czasu oraz coraz mniej ustawne przestrzenie mieszkalne, ludzie potrzebują oryginalnych mebli szytych na miarę ich wnętrz. To tendencja rysująca się na rynku polskim od lat. Patrycja postanowiła rozwinąć ją, a to dzięki kierunkowemu wykształceniu i dobrej znajomości trendów z zakresu wzornictwa. Łącząc swoje spostrzeżenia i śmiałą wizję ze ścisłymi inżynierskimi umysłami, powstał pomysł innowacyjnej usługi, która po wprowadzeniu na rynek pozwoli stworzyć klientowi szybko i sprawnie oryginalny, funkcjonalny i estetyczny, a jednocześnie nietuzinkowy produkt, dostosowany do jego indywidualnych potrzeb.

 

Na czym polega Wasz pomysł? W jaki sposób pomoże klientom stworzyć wymarzony przez siebie mebel?

Opiera się on na stworzeniu zaawansowanego konfiguratora internetowego, dzięki któremu klient na podstawie naszych autorskich form meblarskich będzie mógł w czasie rzeczywistym zaprojektować przedmiot odpowiadający jego oczekiwaniom. Uwzględniać on będzie zarówno wielkość, wymogi wymiarowe, preferencje materiałowe i estetyczne oraz oczekiwany standard wykończenia. Produkty te same w sobie będą intrygującą formą przestrzenną, systemową, innowacyjną w zakresie kształtowania sztywności konstrukcji, co w połączeniu z możliwością personalizacji sprawi, że użytkownik stanie się współtwórcą własnego mebla.

 

To z pewnością rozwiązanie, które pomoże także rozbudzić kreatywność u klientów. A jaką pomoc Wy otrzymujecie w projekcie? Co Wam daje udział w nim?

Dzięki procesowi inkubacji mamy pewność, że nasz konfigurator ma szansę zaistnieć na rynku. Szerzej poznajemy zagadnienia biznesowe, a także zyskujemy wsparcie zarówno merytoryczne jak i wykonawcze, dzięki czemu aplikacja wychodzi ze sfery marzeń i powoli zaczyna się urzeczywistniać. Nasza usługa nie miałby szans na tak dynamiczny rozwój gdyby nie wsparcie jakie otrzymujemy poprzez udział w Platformie Startowej. Z miesiąca na miesiąc pod okiem naszego opiekuna rozbudowujemy pomysł na biznes, systematycznie dopracowując wszelkie niezbędne szczegóły przedsięwzięcia. Dużo się przy tym uczymy, zwłaszcza z punktu widzenia tak formalnej, jak i praktycznej znajomości rozwoju przedsiębiorstwa.

 

A co po inkubacji? Jak każdy startup macie szansę na dofinansowania z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Liczymy na to, że uda nam się otrzymać dofinansowanie w krótkiej perspektywie czasowej. Pozwoli nam ono na szybkie wdrożenie dzisiejszych projektów do realnych działań biznesowych i zaistnienia z nimi na rynku. Gdyby jednak takiego wsparcia nie udało się nam uzyskać, z pewnością będziemy się starać nadal rozwijać projekt i wcielić go w życie, jednak radykalnej zmianie uległaby perspektywa czasowa, przez co działanie takie byłoby znacznie trudniejsze.

 

Trzymamy kciuki, żeby wszystko poszło zgodnie z planem. Dziękujemy za rozmowę i już zaczynamy myśleć o naszym wymarzonym meblu.

 ---

Platforma Startowa Start In Podkarpackie, której koordynatorem w województwie świętokrzyskim jest Kielecki Park Technologiczny, to projekt skierowany do osób posiadających innowacyjny, minimum w skali kraju, pomysł na biznes w takich branżach, jak lotnictwo, motoryzacja, budownictwo, IT/ICT. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie rozwoju innowacyjności startupów poprzez kompleksowy program inkubacji, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą przekształcić swój pomysł w produkt/usługę. Po zakończonym procesie inkubacji startupy mogą ubiegać się o dofinansowanie nawet do miliona złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”.

 

Projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

 

Więcej na temat projektu TUTAJ.

Powrót