Aktualności

2012-11-21

Dobre wzornictwo wyróżnia

 
Firmy z regionu świętokrzyskiego, poprawiają wygląd swoich produktów, pod okiem specjalistów jednego z najlepszych w Polsce ośrodków zajmujących się designem. Lepszy design oznacza bowiem, większą konkurencyjność i większe zainteresowanie klientów. Kielecki Park Technologiczny czeka na kolejnych przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów.

Do tej pory, z bezpłatnych porad specjalistów w dziedzinie designu skorzystało kilkunastu świętokrzyskich przedsiębiorców. Dzięki tej współpracy powstaną nowe designerskie i funkcjonalne wersje stacji do ładowania samochodów elektrycznych oraz urządzenia do oczyszczenia powietrza.
- Jako pierwsi z audytu wzorniczego skorzystali m.in. nasi lokatorzy, ale czekamy na kolejnych chętnych przedsiębiorców. Będzie im łatwiej podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy, bo dziś widzimy już konkretne efekty pracy ludzi zajmujących się wzornictwem - mówi dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego Szymon Mazurkiewicz.
Firma AMPS, zajmująca się głównie  tworzeniem systemów przedpłatowych poprosiła designerów o ocenę stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Właściciele właśnie otrzymali raport, w którym znajdują się wskazówki dotyczące zmian, jakie powinni wprowadzić.
- Produkty, które oceniano mają duży potencjał. Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że design to nie tylko wygląd, ale także możliwości dopasowania do przestrzeni, ergonomia i zabezpieczenia związane z warunkami atmosferycznymi. Produkt trzeba zaprojektować tak, żeby był użyteczny dla każdego z nas - mówi ekspert KPT Joanna Sosnowska - Cecuła.
W przypadku stacji, eksperci z Poznania zaproponowali zmianę materiału, z którego została wykonana. Projektanci sugerują, żeby zrezygnować z blachy na rzecz innych, bardziej plastycznych tworzyw. - W związku z tym, że jest to urządzenie elektryczne u osób, które z niego korzystają powinno wzbudzać poczucie bezpieczeństwa. I takie wytyczne pojawiły się w raporcie - tłumaczy Szymon Mazurkiewicz.
W raporcie podkreślono, że produkt musi być bardziej estetyczny, niż prototyp. Właściciel otrzymał także informacje fotograficzne pokazujące, jakie rozwiązania wzornicze w tego typu produktach stosowane są już na świecie.
- Zasugerowałyśmy także, firmie nawiązanie stałej współpracy z projektantem - dodaje Joanna Sosnowska Cecuła.
Podobne sugestie dotyczą firmy ActivTek, która zajmuje się m.in. dystrybucją urządzeń do oczyszczania powietrza. Projektanci, w dokumencie podsumowującym audyt wzorniczy stwierdzili, że dobrym rozwiązaniem byłaby zmiana obudowy, a właściciele firmy powinni się zastanowić nad rozróżnieniem produktów dla branży medycznej oraz biurowej.
- Specjaliści w dziedzinie wzornictwa podkreślali, że konieczna jest także zmiana opakowania. Patrząc na nie powinniśmy od razu zobaczyć, iż mamy do czynienia z produktem, dzięki któremu środowisko będzie czystsze i zdrowsze - opowiada Szymon Mazurkiewicz.
ActivTek otrzymał także dokumentację zdjęciową, która może stać się inspiracją dla właścicieli i zachęci ich do stałej współpracy z projektantami.
Przedstawiciele Concordia Design, po spotkaniach ze świętokrzyskimi przedsiębiorcami podkreślają, że wielu z nich zaniedbuje stronę marketingową, a nawet dobry produkt trudno jest sprzedać bez właściwej reklamy.
- Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom zawartym w raporcie nasze firmy ulepszą produkty a te będą cieszyć się dużym zainteresowaniem klientów - podsumowuje Szymon Mazurkiewicz.
 
Audyty wzornicze są wykonywane dzięki realizacji przez Kielecki Park Technologiczny projektu "Kręgi Innowacji - rozwój zintegrowanych narzędzi wspierania innowacyjności województwa w obszarach o dużym potencjale wzrostu".

Powrót