Aktualności

2023-11-14

O Przemyśle 5.0 w Kieleckim Parku Technologicznym podczas SHOP4CF Meetup 

Przedsiębiorcy, władze samorządowe, zainteresowani innowacjami, robotyzacją i cyfryzacją gościli w Kieleckim Parku Technologicznym na SHOP4CF Meetup, który KPT organizował wspólnie z FundingBox. 

Głównym celem konferencji była prezentacja oraz dyskusja na temat zmian procesów produkcji oraz tworzenia nowych produktów w oparciu o Przemysł 5.0, a także możliwości finansowania tych zmian. 

Ale o co konkretnie chodzi z tym Przemysłem 5.0? Otóż, Przemysł 5.0 to ewolucja produkcji, w której technologia, innowacje i człowiek współpracują harmonijnie. Tu nie tylko chodzi o robotyzację czy automatyzację, ale również o inteligentne procesy produkcyjne, w których ludzie i maszyny współpracują ze sobą.

W Kieleckim Parku Technologicznym (KPT), Przemysł 5.0 stał się jednym z głównych celów rozwoju. Co to oznacza dla naszego regionu? To oznacza wprowadzenie inteligentnych rozwiązań do produkcji, które sprawią, że procesy będą bardziej efektywne, elastyczne i zgodne z najnowszymi trendami technologicznymi.

Justyna Lichosik, Dyrektor KPT, podkreślała, że spotkanie wpisało się w realizowany przez KPT program Technopark Kielce DIH, w ramach którego Park został jednym z 11 ośrodków w Polsce w ramach sieci Komisji Europejskiej European Digital Innovation Hub.

O misji Kieleckiego Parku Technologicznego, potrzebie stworzenia tego typu jednostki, wsparciu dla przedsiębiorców, a także przyszłości z Przemysłem 5.0 mówiła Bożena Szczypiór, Zastępca Prezydenta Miasta Kielce. 

W trakcie wydarzenia prelegenci przedstawiali koncepcję Przemysłu 5.0 oraz sposób, w jaki SHOP4CF, projekt finansowany przez UE, ma na celu wsparcie producentów w transformacji na ten przemysł. Uczestnicy mogli posłuchać o realizacji projektu, beneficjentach, a przede wszystkim poznać rozwiązania, które europejscy producenci mogą wdrożyć w swoich przedsiębiorstwach. Przedsiębiorcy dowiedzieli się także więcej na temat możliwości dofinansowania w zakresie funduszy europejskich, a także wsparcia w programie Technopark Kielce DIH, który koordynuje Kielecki Park Technologiczny.

SHOP4CF Meetup to seria trzech jednodniowych wydarzeń organizowanych przez FundingBox Research w imieniu konsorcjów projektu SHOP4CF w różnych częściach Europy. Celem była prezentacja wyników projektu SHOP4CF w dziedzinie cyfryzacji i robotyki skoncentrowanej na człowieku oraz nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami. Jedyne takie wydarzenie w Polsce odbyło się w Kielcach i było współorganizowane przez Kielecki Park Technologiczny (TKDIH).

Wydarzenie było w pełni sponsorowane przez SHOP4CF i finansowane przez program badań i innowacji Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach umowy o dotację nr 873087.
Galeria zdjęć

Powrót