Aktualności

2023-02-28

Z HomeAlert nie przegapisz obowiązkowych przeglądów

Pracują nad aplikacją, która powiadamia o zbliżających się przeglądach nieruchomości. O tym pomyśle biznesowym rozmawiamy z pomysłodawcami inkubowanego w KPT startupu HomeAlert - Tomaszem Czaplińskim i Piotrem Dominikiem oraz dyrektorem zarządzającym projektem Pawłem Kozłowskim.


Skąd dowiedzieliście się o Platformie Startowej Start In Podkarpackie?


Program został nam polecony przez osoby związane ze światem startupów. Później sami trochę sprawdzaliśmy i po zebraniu samych pozytywnych opinii zaczęliśmy ubiegać się o udział w nim.

 

Co dokładnie skłoniło Was do wybrania naszego programu startupowego?


Po pierwsze spotkaliśmy się z dobrymi opiniami na rynku w zakresie osób wspierających inkubację w Kieleckim Parku Technologicznym w projekcie Platformy Startowe Start In Podkarpackie. Zakres jest bardzo dobrze dopasowany do naszych potrzeb – wsparcie księgowe, obsługa prawna, doradztwo podatkowe wydają się być rzeczami oczywistymi, ale wcale nie są na początku rozwoju. Możliwość skorzystania z zasobów w tym zakresie zwyczajnie pozwala na nasze większe zaangażowanie w rozwój projektu. Poza tym dostęp do partnerów technologicznych, którzy rozwijają naszą usługę jest nie do przecenienia. Odpowiedni dobór partnerów na tym etapie rozwoju, którzy są w stanie wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenia na poczet naszego rozwoju, jest dla nas bardzo ważny.

 

Na czym polega Wasze rozwiązanie, które rozwijacie w Platformie Startowej Start In Podkarpackie?


Świadczymy usługę, która pozwala właścicielom domów zrealizować wszystkie brakujące przeglądy wymagane przez prawo. Przede wszystkim po to, aby ubezpieczenie nieruchomości nadal było ważne. Po drugie, przypominamy o terminach. Jest kilka rodzajów przeglądów i większość właścicieli nie wie, który należy wykonać w określonym czasie. Korzystamy ze specjalnej web aplikacji, w której łatwo można ustawić przypomnienia, sprawdzić, czy wszystkie przeglądy są aktualne, jak również zlecić wykonanie brakujących. Dzięki naszemu rozwiązaniu właściciele nie muszą martwić się o papierkowo-prawne aspekty, tj. sprawdzanie uprawnień, wzorów dokumentów, typów protokołów, szukanie wykonawców, terminów. Oszczędzamy czas naszych klientów i upraszczamy proces przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości – wszystko można zrobić przy pomocy jednego kliknięcia w telefonie.

 

Skąd ten pomysł?


Znajomy znajomego miał pożar swojego domu. Nie wypłacono mu pełnej wartości polisy po szkodzie. Okazało się, że nie miał ważnych wszystkich przeglądów nieruchomości, co dało furtkę ubezpieczalni do niewypłacenia całej wartości. Szybko zorientowaliśmy się, że wszyscy nasi znajomi nie mieli pojęcia o wymaganych przez prawo przeglądach i uwarunkowaniach wypłaty z polisy w tym zakresie. Jak rozszerzyliśmy pole badawcze poza krąg znajomych – nasza teza wręcz się wzmocniła. Doszliśmy do wniosku, że w tej naszej grupie badanej, tak naprawdę nikt nie wie, że trzeba w różnych terminach robić przeglądy wymagane przez prawo nieruchomości, ani że polisa nie działa w pełni bez aktualnych przeglądów.

 

Na jakie zatem potrzeby klientów odpowiadacie?


Z jednej strony umożliwiamy realizację wszystkich wymaganych przeglądów, z drugiej przypominamy o ich ważności. Dzięki temu polisy ubezpieczeniowe są w pełni ważne i taka nieruchomość w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia losowego spełnia wszystkie kryteria do wypłaty. Większość właścicieli domów w Polsce ma dom na kredyt. Co za tym idzie, prawie każdy z nich jest ubezpieczony - tego zwyczajnie wymaga bank. Z naszych analiz wynika, że absolutnie znaczna część z nich nie wie, że ubezpieczenie nie jest ważne, jeśli nie są spełnione wszystkie obowiązkowe przeglądy nieruchomości, a jest ich kilka i każdy z nich jest wymagany zarówno przez prawo, jak i ubezpieczyciela. Żyjemy w biegu i o wielu ważnych sprawach zdarza się nam zapomnieć, stąd też nasze rozwiązanie pomaga nie martwić się choć jedną z nich.

 

Nad czym obecnie pracujecie w projekcie?


Aktualnie trwają prace z partnerem technologicznym, który pomaga nam zarówno w dopasowaniu ścieżek użytkowników, jak i zbudowaniu aplikacji z większym naciskiem na przyjazność dla klienta. W kolejnych krokach będziemy zajmować się elementami komunikacji i upraszczaniem naszego działania dla odbiorcy końcowego. Jednocześnie, weryfikujemy i dopracowujemy sam model biznesowy, tak aby skalowanie produktu zwyczajnie było możliwe.

 

W poprzednich turach startupy ubiegały się o dofinansowanie z PARP. Co jeśli takowego nie otrzymacie? Nadal będziecie pracować nad Waszym pomysłem?


Tak, naszym celem jest rozwój usługi. Ze względu na fakt, że istnieje widoczne zapotrzebowanie na nasze rozwiązanie - zwyczajnie jest nam prościej. Ponadto, opracowaliśmy model, który zakłada sekwencyjne działanie rynkowe i skalowanie się w czasie po osiągnięciu poszczególnych wskaźników. Brak dotacji zewnętrznych powoduje, że firmy po prostu potrzebują więcej czasu na rozwój. Wierzymy, że z dofinansowaniem czy bez rozwiniemy nasz biznes.

 

Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki za sukces Waszego pomysłu.

 

 

 

---

 

Platforma Startowa Start In Podkarpackie, której koordynatorem w województwie świętokrzyskim jest Kielecki Park Technologiczny, to projekt skierowany do osób posiadających innowacyjny, minimum w skali kraju, pomysł na biznes w takich branżach, jak lotnictwo, motoryzacja, budownictwo, IT/ICT. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie rozwoju innowacyjności startupów poprzez kompleksowy program inkubacji, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą przekształcić swój pomysł w produkt/usługę. Po zakończonym procesie inkubacji startupy mogą ubiegać się o dofinansowanie nawet do miliona złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

 

 

Projekt „Platformy Startowe Start In Podkarpackie” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, oś priorytetowa 1 Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działanie 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, poddziałanie 1.1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów.

Powrót