Aktualności

2022-12-30

Podsumowanie działalności KPT w 2022 roku

Jaki był 2022?

Rok 2022 w Kieleckim Parku Technologicznym upłynął pod hasłem dużych projektów skierowanych do startupów. Społeczność powiększyła się o blisko 30 nowych podmiotów gospodarczych, a zainteresowanie ofertą szkoleń i usług nie słabnie.

Jaki był 2022? Z pewnością bardzo intensywny. Wzbogaciliśmy naszą ofertę usług dla firm, braliśmy udział przy powstawaniu i rozwoju kilkudziesięciu startupów z kraju i zagranicy, zorganizowaliśmy szereg wizyt studyjnych, a całość naszej ciężkiej pracy uhonorowana została prestiżowymi wyróżnieniami.

Centrum wsparcia startupów

Od początku istnienia Park w dużej mierze stawia na przedsiębiorstwa technologiczne, innowacyjne i startupy. Dziś poprzez – realizowany wspólnie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego – projekt Platformy Startowe Start in Podkarpackie. W roku 2022 odbyły się 2 tury naboru do projektu. W ramach realizowanych rund naboru w KPT oceniono 49 wniosków wstępnych, zrealizowano 16 paneli ekspertów, a 12 startupów zakończyło i przeszło inkubację.

Obecnie w Parku inkubowanych jest kolejnych 6 nowych spółek.  Podsumowując, KPT wyinkubowało w sumie na ten moment 32 spółki, z czego 13 otrzymało dofinansowanie, każde w kwocie do 1 mln zł.

Tymczasem do 16 stycznia br. trwa czwarta runda naboru do projektu Poland Prize powered by Kielce Technology Park. Założenia programu są takie, by zachęcić zagranicznych autorów nowoczesnych rozwiązań technologicznych do prowadzenia biznesu w Polsce. KPT oferuje pełne wsparcie jeśli chodzi o ich funkcjonowanie tu, na miejscu. Projekt jest okazją do współpracy z polskim biznesem. W ramach programu startupy pracują nad wyzwaniami technologicznymi stawianymi przez polskie firmy. Dzięki przedsięwzięciu startupy otrzymują wsparcie finansowe i merytoryczne, pomoc w rozliczeniach oraz szansę na rozwój działalności gospodarczej w Polsce.

Usługi na najwyższym poziomie

Podniesienie jakości i profesjonalizacja świadczonych przez KPT usług to cele projektu „Profesjonalizacja KPT”, którego realizację Park rozpoczął w minionym roku. Przedsięwzięcie ma na celu poszerzenie oferty KPT dla przedsiębiorstw z województwa świętokrzyskiego. Będą je tworzyć nowe wystandaryzowane usługi rozwojowe. To odpowiedź na zapotrzebowanie firm na specjalistyczne usługi świadczone przez KPT. Co roku Park prowadzi badania potrzeb i oczekiwań sektora firm, zlokalizowanych w KPT. Ostatnia diagnoza wykazała, że firmy są szczególnie zainteresowane profesjonalną infrastrukturą KPT, usługami rozwojowymi czy networkingiem. Ponadto przedsiębiorcy wykazują konieczność podnoszenia kompetencji cyfrowych, lepszej i szybszej adaptacji do ewolucyjnych i rewolucyjnych zmian rynkowych wywołanych różnymi czynnikami zewnętrznymi takimi chociażby jak pandemia COVID-19 czy wojna na Ukrainie oraz podnoszeniem zdolności konkurencyjnych na coraz bardziej nasyconym i wymagającym rynku. Projekt zakłada wsparcie przedsiębiorstw w szczególności w zakresie digitalizacji, marketingu i akceleracji. Dzięki temu wachlarz usług oferowany przez KPT będzie bogatszy i jeszcze lepiej będzie odpowiadać na potrzeby firm z sektora MŚP.

Cyfryzacja firm od audytu do wdrożenia

Ważnym wyzwaniem, przed jakim stoi dziś cała Europa, a w ślad za nią także polscy przedsiębiorcy, jest automatyzacja i cyfryzacja. KPT jako jedyny z regionu, jeszcze w 2021 r., zbudował i skutecznie zaaplikował o status Digital Innovation Hub (hub innowacji cyfrowej). Nasz wniosek został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i w 2023 r., jako lider, Park na dobre ruszy z projektem o nazwie TKDIH, którego zadaniem będzie przeszkolenie 170 firm w województwie świętokrzyskim w dziedzinie cyfryzacji i digitalizacji. W gronie partnerów znaleźli się: Politechnika Świętokrzyska, Fundacja Rozwoju Przemysłu, Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, EDTECHHUB, OptiBuy, ITM Code, Altar Software, Infover i CABIOMEDE. Co ważne, TKDIH jest pierwszym tego typu ośrodkiem w województwie tworzonym przez organizacje i wiodące firmy regionalne. Dzięki temu Park nie konkuruje z komercyjnymi podmiotami działającymi w obszarze cyfryzacji. Usługi oferowane dla MŚP będą bezpłatne, realizowane w ramach pomocy de minimis.

TKDIH to program, który będzie wspierał MŚP w sprostaniu wyzwaniom cyfryzacji na każdym etapie procesu inwestycyjnego w zakresie technologii, kompetencji, finansów, systemów prawnych i bezpieczeństwa. Obszary, w których TKDIH będzie realizowany to: KET, czyli automatyzacji i robotyzacji, IoT, sztucznej inteligencji (AI), cloud computingu, technologii BIM, cyberbezpieczeństwa i druku 3D.

Priorytet: dalszy rozwój

W najbliższym czasie KPT planuje dalszy rozwój Parku także w obszarze nieruchomości. Gotowy jest projekt budowy inkubatora California Inc. o powierzchni ponad 14 tys. m kw. Inwestycja odpowiada zarówno na potrzeby kieleckich przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać i oczekują bardziej nowoczesnej infrastruktury, jak i miasta, które zyskuje ofertę dla inwestorów spoza Kielc. Wyzwaniem jest zdobycie środków na budowę i poprowadzenie inwestycji w labilnych czasach na rynku robót budowalnych.

Pracuj tak ciężko jak to możliwe, to zwiększa szanse na sukces (cyt. Elon Musk)

Ciężka praca zespołu KPT w 2022 r. zaowocowała sukcesem w postaci prestiżowego wyróżnienia  Symbolu Wsparcia Biznesu 2022 przyznawanego przez PubliCity Media Group, wydawcę tak znanych tytułów, jak „Monitor Biznesu” i „Monitor Rynkowy”, dodatków ukazujących się w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Nie zabrakło także nagrody dla Energetycznego Centrum Nauki KPT.  Wyróżnienie kapituły konkursu Popularyzator Nauki jest formą docenienia 7-letniej działalności ECN, w tym pracy na rzecz popularyzacji nauki wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin.

Niezwykle cenną jest także Nagroda Przewodniczącego Obwodowej Administracji Wojskowej z Winnicy będąca wyrazem ogromnej wdzięczności za udzieloną pomoc humanitarną. Od początku wojny w Ukrainie Kielecki Park Technologiczny wspiera zarówno uchodźców przebywających w Kielcach, jak i organizuje pomoc, która dociera za granicę. Do dyspozycji oddana została przestrzeń o powierzchni 500 metrów kwadratowych Inkubatora Logistycznego Rotterdam, gdzie magazynowane są artykuły pomocowe w zależności od deklarowanych potrzeb. W minionym roku z KPT wyjechało ponad 10 tirów z pomocą humanitarną o wartości 1,2 mln złotych.

Rok 2022 KPT może zaliczyć do udanych. Jaki będzie 2023? Z pewnością pełen nowych wyzwań i nieustannej pracy na rzecz przedsiębiorców. KPT zaprasza do swojej przestrzeni innowacyjne firmy, początkujące biznesy oraz rokujące pomysły do realizacji wspólnych projektów.

Powrót