Aktualności

2021-08-27

Z „fit” avatarem po zdrowie

Pracują nad wirtualną grą, która będzie wspierać dzieci w prowadzeniu zdrowego stylu życia. O tym jak motywować najmłodszych do ćwiczeń i wykorzystać w tym celu nowoczesne technologie opowiadają Karol Gutowski, Fabian Grudzień oraz Piotr Kołodziejczyk, pomysłodawcy startupu Fitness Fighters, który swój projekt rozwija w Kieleckim Parku Technologiczny w ramach Platformy Startowej Start In Podkarpackie. 

 

Jak zdobyliście informacje na temat prowadzonego w KPT projektu ?

Karol: Dowiedzieliśmy się o tym od mojego klienta, który na jednym z treningów wspomniał, że jest możliwość otrzymania dofinansowania dla ciekawych pomysłów przy współpracy z Kieleckim Parkiem Technologicznym. Stwierdził, że powinniśmy się zastanowić czy czegoś nie potrzebujemy stworzyć, aby lepiej pracowało nam się z ludźmi.

Dlaczego postanowiliście dołączyć do tego przedsięwzięcia?

Piotr: A dlaczego by nie (śmiech)? A tak już na poważnie, postanowiliśmy, że nie zaszkodzi poświęcić trochę czasu i spróbować swoich szans w takim projekcie. Nawet mimo niepowodzenia, wyniesiemy z tego jakieś doświadczenie i poznamy ciekawych ludzi.

Skąd wziął się Wasz pomysł?  

Fabian: Cała sytuacja z Covidem uwydatniła problemy dzisiejszej młodzieży, które możemy obserwować gołym okiem. Coraz więcej dzieci czas wolny spędza przed komputerem, borykając się z otyłością czy cukrzycą. Już wcześniej zastanawialiśmy się jak możemy im pomóc. Gdzieś wcześniej spotkałem się ze stwierdzeniem, że życie to gra i utkwiło mi to w pamięci. Jak Karol wspomniał o możliwości otrzymania dofinansowania dla innowacyjnych projektów, połączyłem kropki i przygotowałem koncept gry zakładającej budowanie swojego „fit” avatara w wirtualnym świecie poprzez całościowe działania w realnym świecie, które będą miały wpływ na jego możliwości.

Połączenie dwóch światów brzmi intrygująco. Jak będzie wyglądać to w praktyce?

Piotr: Chcemy udostępniać za darmo plany treningowe oraz nagradzać za podejmowanie każdej aktywności fizycznej wykonywanej przez użytkowników aplikacji. Tych najlepszych (avatary będą rywalizować) i najbardziej wytrwałych zamierzamy nagradzać. Chodzi nam o to, aby poprzez motywację zewnętrzną obudzić w dzieciach motywację wewnętrzną do zdrowego trybu życia.

W jaki sposób aplikacja będzie odpowiadać na potrzeby konsumentów, w tym wypadku najmłodszych? Czy to jedyna grupa docelowa?

Karol: Dzieci spędzają mnóstwo czasu przed komputerem czy z telefonem w rękach. Wiemy, że nie odciągniemy ich już od tych urządzeń, dlatego chcemy dotrzeć do nich właśnie dzięki nim. Naszym celem jest, aby dzieci z chęcią chodziły na lekcje wychowania fizycznego, zajęcia do szkół tańca, na basen czy do nas na treningi (śmiech). Rozmawiając jednak o aplikacji z naszymi klientami i widząc ich zainteresowanie, nasza grupa docelowa może się poszerzyć również o osoby dorosłe. W przyszłości chcemy zachęcić do naszego pomysłu samorządy terytorialne oraz weryfikować rynek usług prywatnych świadczących usługi sportowe.

A jak przebiega inkubacja w projekcie?

Fabian: Jak dotąd bardzo dobrze. Mamy bardzo pomocną managerkę inkubacji panią Patrycję Dulębę, która służy wsparciem, kiedy pojawiają się jakiekolwiek trudności. Praca w takim wydaniu to dla nas całkowita nowość, ale myślę że jak dotąd radzimy sobie całkiem sprawnie.

Jak przed każdym startupem, tak i przed Wami stoi szansa na dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Co w sytuacji, gdyby okazało się, że go nie otrzymacie? Będziecie nadal pracować nad Waszym rozwiązaniem?

Fabian: Oczywiście. Wierzymy w nasz pomysł i nie zamierzamy się poddać w razie niepowodzenia. Wiadomo, że dofinansowanie bardzo ułatwiłoby nam rozpoczęcie projektu i zaoszczędziło czasu na poszukiwanie inwestora. Jesteśmy jednak dobrej myśli, a listy intencyjne, które będziemy mieć podpisane w dniu wystąpienia przed komisją, mamy nadzieję, że pomogą jej pozytywnie rozpatrzyć nasz wniosek. Na dzisiaj sprawdzaliśmy tylko zainteresowanie z sektora prywatnego i ilość pozytywnych komentarzy działa na nas bardzo budująco.

To nas bardzo cieszy. Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na Waszą „fit” aplikację. Dziękujemy za rozmowę.

 


 

Platforma Startowa Start In Podkarpackie, której koordynatorem w województwie świętokrzyskim jest Kielecki Park Technologiczny, to projekt skierowany do osób posiadających innowacyjny, minimum w skali kraju, pomysł na biznes w takich branżach, jak lotnictwo, motoryzacja, budownictwo, IT/ICT. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie rozwoju innowacyjności startupów poprzez kompleksowy program inkubacji, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą przekształcić swój pomysł w produkt/usługę. Po zakończonym procesie inkubacji startupy mogą ubiegać się o dofinansowanie nawet do miliona złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

Projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Powrót