Aktualności

2021-03-24

Rzeczywistość rozszerzona AR w terapii logopedyczno-terapeutycznej

Pandemia COVID-19 zweryfikowała potrzeby rynkowe w wielu branżach. Jedną z nich jest branża logopedyczna, na której potrzeby postanowił odpowiedzieć Startup AR Academy, oferując aplikację do terapii logopedyczno-pedagogicznej, umożliwiającą naukę na odległość.

Rozmawialiśmy z pomysłodawcami startupu AR Academy, Łukaszem Gierkiem oraz Anną Lewandowską, którzy opowiedzieli nam o wprowadzanym rozwiązaniu i udziale w projekcie Platformy Startowe Start In Podkarpackie.

Jak trafiliście na naszą platformę?

ŁG: Tematykę startupów śledziłem, przygotowując się do stworzenia własnego. Uczestniczyłem w wielu różnych webinarach i to właśnie podczas nich po raz pierwszy usłyszałem o Platformie.


Co sprawiło, że wybraliście właśnie tę?

ŁG: Szczerze? Chyba nie mamy idealnej odpowiedzi. Po prostu chciałem spełnić swoje marzenia, a ten region Polski [Podkarpacie – przyp. red.] zawsze dobrze się mi kojarzył. Na pewno duży wpływ miało to, co dzieje się w Rzeszowie. Mam na myśli pozytywny PR – stolica innowacji.

Czy moglibyście opisać swój produkt? Jakie jest jego przeznaczenie?

ŁG, AL: Pewnie. Jest to aplikacja logopedyczno-pedagogiczna wykorzystująca technologię rzeczywistości rozszerzonej AR (Augmented Reality). Jej zadaniem jest uatrakcyjnienie procesu terapeutycznego i ma służyć do wykonywania ćwiczeń. W bardzo dużym skrócie, chcemy wykorzystać potencjał urządzeń mobilnych takich jak telefon i tablet do prowadzenia atrakcyjnej i potrzebnej terapii logopedyczno-pedagogicznej.

Dlaczego właśnie taka aplikacja? Co skłoniło Was do prac nad tym rozwiązaniem dla edukacji?

ŁG, AL: Podstawą jest deficyt w sektorze, do którego kierowana jest usługa, a także szeroko pojęta potrzeba społeczna. Z naszych obserwacji wynika, że poradnie i gabinety terapeutyczne są traktowane nieco po macoszemu przez projekty i programy unijne, czyli jedno z głównych źródeł dofinansowania i doposażenia placówek, jak również przez korporacje edukacyjne. Brakuje konkretnych narzędzi, które usuną barierę w dostępie do specjalistów, spowodowane ograniczeniami, chociażby w obecnym stanie pandemii COVID-19. Rozwiązania, które wspomoże terapię, dając możliwość wykonywania ćwiczeń samodzielnie w domu.

Jakie korzyści zapewni aplikacja terapeutom? Czy pomoże im w pracy?

ŁG, AL: Przede wszystkim produkt będzie oferował możliwość kontynuacji procesu terapii poprzez prowadzenie jej na odległość. Na tę chwilę większość aplikacji wspomagających jest dostępnych tylko pod okiem terapeuty, pod warunkiem, iż poradnia lub gabinet posiadają zakupioną licencję bądź zestaw badawczy. Dzięki proponowanemu rozwiązaniu terapia nie będzie generowała dodatkowych kosztów i będzie mogła być realizowana poza gabinetem, a jej wyniki dostępne w czasie rzeczywistym dla terapeuty. Ten aspekt powoduje, że w dzisiejszych niepewnych czasach taka aplikacja jest ogromnie potrzebna, a dla nas staje się priorytetem.

A jak przebiega inkubacja w projekcie?

ŁG: Profesjonalnie. Nigdy nie miałem do czynienia z przedsiębiorstwem typu startup i na samym początku miałem wiele wątpliwości – chociażby związanych z księgowością czy przygotowaniem dokumentacji. Chęć pomocy i odpowiedzi nawet na najdziwniejsze pytania, skierowane do działu księgowości czy do managera inkubacji sprawiają, że czujemy się komfortowo i bezpiecznie przy prowadzeniu biznesu.

Bardzo nas to cieszy. A co po zakończeniu procesu inkubacji w Platformie? 

ŁG: Mówiąc szczerze, kiedy składałem wniosek do projektu, nie robiłem sobie większych nadziei na to, że mój startup będzie inkubowany, szczególnie po tym, iż prezentację online przed panelem ekspertów robiłem w trakcie zakażenia COVID-19. Na szczęście dostałem się i to dało mi olbrzymią szansę na rozwój mojego pomysłu. Pytacie, co potem. Mamy głęboką nadzieję na to, że dostaniemy dofinansowanie z PARP’u i nie wyobrażamy sobie, aby naszej aplikacji nie wprowadzić na rynek. Badania, które wykonujemy w związku z usługami podstawowymi, oferowanymi w ramach współpracy z KPT, jednoznacznie wykazują, iż jest olbrzymia potrzeba rynkowa na realizację tego projektu.

W takim razie życzymy samych sukcesów w jego wdrażaniu. Dziękujemy za rozmowę.

---

Platforma Startowa Start In Podkarpackie, której koordynatorem w województwie świętokrzyskim jest Kielecki Park Technologiczny, to projekt skierowany do osób posiadających innowacyjny, minimum w skali kraju, pomysł na biznes w takich branżach, jak lotnictwo, motoryzacja, budownictwo, IT/ICT. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie rozwoju innowacyjności startupów poprzez kompleksowy program inkubacji, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą przekształcić swój pomysł w produkt/usługę. Po zakończonym procesie inkubacji startupy mogą ubiegać się o dofinansowanie nawet do miliona złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”.

Projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Więcej na temat projektu TUTAJ.

Powrót