Aktualności

2021-03-23

KPT będzie świadczył usługi w zakresie ochrony własności intelektualnej

Kielecki Park Technologiczny będzie świadczył usługi w zakresie ochrony własności intelektualnej. To kolejny rodzaj wsparcia skierowanego do przedsiębiorców, zwłaszcza tych stawiających pierwsze kroki w biznesie.

- Młodzi przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem, często nie myślą nawet o tym, by zastrzec swój znak towarowy, czy zabezpieczyć to, co dotychczas osiągnęli, wypracowali. Nie wiedzą jakie kroki podjąć żeby konkurencja ich nie skopiowała. Stąd pomysł na uruchomienie w KPT tego rodzaju usługi, po to by oferta była jeszcze bardziej atrakcyjna i kompletna. Na co dzień pomagamy bowiem firmom na każdym etapie rozwoju. To przecież podstawowa misja i zadania Parku – mówi Dominik Kraska, zastępca dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego.

Nowy rodzaj wsparcia będzie mógł być realizowany dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, o które wnioskował Urząd Patentowy RP. W drodze przetargu ogłoszonego przez urząd wyłonieni zostali tzw. operatorzy usług w każdym z województw. Jednym z takich operatorów będzie właśnie KPT. Z pomocy Parku skorzystają przedsiębiorcy z regionu świętokrzyskiego i mazowieckiego.
KPT będzie realizować usługi wspólnie z rzecznikiem patentowym. Będzie on doradzać firmom jak chronić prawa własności intelektualnej oraz jak bezpiecznie korzystać z nich w obrocie gospodarczym. Wsparcie, o którym mowa ma w pierwszej kolejności uświadomić zainteresowanego przedsiębiorcę jakie posiada zasoby własności intelektualnej. By podjąć decyzję o ich ochronie należy je zidentyfikować oraz określić ich rolę w przedsiębiorstwie. Kolejnym krokiem powinien być wybór sposobu zabezpieczenia. I w tym pomagał będzie firmom właśnie rzecznik patentowy.
Rekrutację firm do programu będzie prowadzić Urząd Patentowy. Po zakwalifikowaniu się przedsiębiorstwa do programu, urząd skieruje je do operatora z województwa, w którym jest zarejestrowane.

Jak zauważa Marcin Barycki, rzecznik patentowy, który pomagał będzie firmom, w Polsce istnieje słaby stan wiedzy przedsiębiorców na temat prawa własności. Na szczęście to dziedzina, która się bardzo szybko rozwija. Świadczy o tym fakt, że w naszym kraju powstają sądy patentowe.
- Ten kto wprowadza do obrotu jakiś produkt, rozwiązanie, jest producentem. Powinien dokonać zatem szeregu czynności, jeśli nie chce aby był skopiowany, tj. aby wskutek nieuczciwej konkurencji jego produkt nie został powielony i wprowadzony do obrotu, musi go zastrzec. I to dotyczy każdej gałęzi gospodarki. Prawo własności intelektualnej to dziedzina bardzo specyficzna, ale należy podkreślić, że jest istotnym elementem walki konkurencyjnej. Motywuje przedsiębiorców do ulepszania swoich rozwiązań, wprowadzania innowacji, a co za tym idzie, napędza gospodarkę – mówi Marcin Barycki. Dodaje, że edukacja przedsiębiorców w tym zakresie pokazanie im możliwości, że uzyskanie tzw. prawa wyłącznego w postaci patentu, czy prawa na wzór użytkowy, znak towarowy, zdecydowanie podwyższa wartość ich firm oraz broni przed tymi, którzy chcieliby dane rozwiązanie, produkt skopiować.

Rzecznik patentowy zauważa, że najczęściej popełnianym błędem przez przedsiębiorców jest to, że nie zabezpieczają swoich dorobków na samym początku. Potem jest już za późno. Produkt wprowadzony na rynek nie może już zostać opatentowany. W świetle przepisów nie jest nowy.
- Ponadto często przedsiębiorcy aby zaoszczędzić pieniądze działają sami. Nie zgłaszają rozwiązań, by rzecznicy patentowi je w pierwszej kolejności zbadali. Pojawia się bowiem sytuacja, że ktoś pracuje nad danym rozwiązaniem kilka lat, wprowadza je do obrotu, a potem okazuje się, że już taki patent jest. Dlatego na bazie pierwszych pomysłów, projektów, warto dokonać rozeznania. To oszczędza czas i pieniądze i nie narusza czyichś praw – mówi.

Dosyć częstym błędem jest również brak reagowania na naruszenia. Dlatego zdaniem Marcina Baryckiego przydałyby się rozwiązania systemowe, które m. in. zaznaczyłyby bardzo ważną rolę rzecznika patentowego. - Nasza praca w ramach projektu służyć będzie właśnie edukacji. Kiedy dana firma do nas się zgłosi, w pierwszej kolejności będziemy sprawdzać czy proponowanego przez nią produktu, czy rozwiązania nie ma już na rynku. Jeżeli wszystko będzie w porządku, zacznie się praca nad zgłoszeniem do Urzędu Patentowego. Będziemy pomagać przedsiębiorcom w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji.

Jak informuje Dominik Kraska, rekrutacja do projektu ruszy jeszcze w kwietniu, o czym KPT informować będzie na bieżąco.

Powrót