Aktualności

2020-05-12

Solidarni w walce z pandemią. Lokatorzy Kieleckiego Parku Technologicznego bezinteresownie pomagają innym.

Wpłacają pieniądze, produkują środki ochronne lub po prostu poświęcają swój własny czas, by pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Lokatorzy Kieleckiego Parku Technologicznego nie pozostali obojętni i choć sami odczuwają skutki kryzysu gospodarczego, pamiętają o innych.

Kielecki Park Technologiczny od samego początku zaangażował się w pomoc i połączył siły z Regioszulki udostępniając przestrzeń Centrum Fashion Design KPT, gdzie firma szyje maseczki ochronne. Już blisko 4 tysiące jednorazowych z flizeliny medycznej oraz bawełnianych, wielorazowych zostało bezpłatnie przekazanych do szpitali, placówek medycznych oraz ośrodków opiekuńczych. - Jesteśmy regionalnym producentem. Mamy wiele kontaktów i wiemy jak ogromne jest zapotrzebowanie. Dlatego nie zastanawialiśmy się ani chwili i z entuzjazmem zareagowaliśmy na propozycję współpracy ze strony dyrekcji Parku. Łączymy siły, by pomóc na tyle na ile możemy - mówi Jakub Waszak, właściciel firmy Regioszulki. - Firma pracuje „pełną parą” od rana do wieczora. My także zakupiliśmy od nich i bezpłatnie przekazaliśmy 1200 sztuk wielorazowych maseczek dla kieleckich seniorów oraz placówek opieki społecznej – mówi Justyna Lichosik, dyrektor KPT.

Lokatorzy KPT angażują się w różny sposób. Jedni wpłacają pieniądze, jak spółka Transition Technologies PSC, która na walkę z koronawirusem przekazała kwotę 100 tys. zł, inni nieodpłatnie dostarczają artykuły pierwszej potrzeby, jak  EkoEnergia Polska, która zakupiła materiał, z którego szyte są kombinezony i maseczki.

Część firm zlokalizowanych w KPT przestawiło swoją działalność skupiając się stricte na walce z pandemią. Nową linię produkcyjną środków ochrony osobistej uruchomiła spółka CABIOMEDE, operator Centrum Druku 3D KPT. Firma produkuje części do respiratorów - łączniki masek do nurkowania z filtrami oraz przyłbice ochronne. Dużą część nieodpłatnie ofiarowała placówkom medycznym w regionie i nie tylko. - Nasze produkty posiadają certyfikat zgodności z normami europejskimi i wykonane są z materiałów, które mogą mieć bezpośredni kontakt ze skórą. Są również odporne na działanie środków dezynfekcyjnych i po prostu wygodne – superlekkie. Tak samo jest teraz, przy produkcji przyłbic – informuje Mateusz Pawlik, właściciel CABIOMEDE. Dodatkowo w Centrum Druku 3D drukowane są także nakładki na drzwi do otwierania ramieniem.

Firma CreoConcept, na co dzień specjalizująca się w projektowaniu i tworzeniu nowoczesnych wnętrz biurowych, w których główną rolę odgrywają systemy szklane, wspólnie z Politechniką Świętokrzyską produkuje teraz także osłonki do przyłbic ochronnych i także sukcesywnie przekazuje je szpitalom.

Spółka Chemlab, która w KPT ma swoje Centrum Badawczo-Rozwojowe i na co dzień prowadzi badania i analizy kosmetyków oraz chemii, od miesiąca produkuje żele i płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Cztery urządzenia do uzdatniania powietrza o wartości blisko 60 tys. zł podarowała  ActivTek Medica Klinice Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Radiowej w Kielcach. Działają one w oparciu o Technologię RCI, która dociera do trudno dostępnych miejsc i neutralizuje zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się wirusem nie tylko z powietrza, ale również z powierzchni.

Środki ochrony osobistej o wartości 7 tys. zł przekazała również spółka PODOPHARM personelowi medycznemu oddziałów Psychiatrycznego dla Chorych Somatycznie i Psychogeriatrycznego Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy. Wśród nich jest 40 kompletów przyłbic oraz 250 maseczek wielokrotnego użycia, a także produkowane przez firmę środki do pielęgnacji dłoni. 

Darmowe usługi doradcze dla firm uruchomiła firma Domat Consulting. - Oferta obejmuje doradztwo formalno –finansowo–biznesowe w każdym zakresie, również poza naszymi specjalizacjami. Chcieliśmy w miarę swoich możliwości pomóc lokalnej społeczności biznesowej – mówi Mikołaj Pasek, prezes zarządu spółki. Podobne wsparcie, z tym że w zakresie prawa budowlanego, oferuje Kuza Projekt – Pracownia Architektoniczna.

Działalność zlokalizowanej w KPT spółdzielni socjalnej Tropem Przygody oparta jest o przemysł spotkań, a to branża, którą pandemia koronawirusa dotknęła w pierwszej kolejności. Mimo ciężkiej dla przedsiębiorstwa sytuacji, Marcin Jedliński, wiceprezes spółdzielni, koordynuje teraz działania grupy #AntyCovidTeam na terenie Kielc i wraz ze swoim zespołem angażuje się w pomoc na rzecz szpitali, służb medycznych i seniorów. - Czekamy, licząc na lepsze jutro. Zatem czemu nie podjąć działań mających na celu pomocy innym? Taka filozofia zawsze przyświecała nam jako przedsiębiorstwu społecznemu - tak według mnie warto po prostu żyć – mówi Marcin Jedliński.

- Ta nowa, niezwykle trudna sytuacja, pokazuje jak wielkie serca mają nasi przedsiębiorcy. Dziś wiemy już, że kryzys gospodarczy związany z pandemią w większym lub mniejszym stopniu dotknie wszystkich, bez względu na branżę. Lokatorzy KPT - nie patrząc na nic - licznie ruszyli ze wsparciem. Siła i solidarność „parkowej” społeczności jest powodem do dumy dla miasta i osobiście dla mnie – mówi Justyna Lichosik.

Powrót