Aktualności

2020-04-28

Nowa siedziba spółki EkoEnergia Polska na ukończeniu

Jest szansa, że jeszcze w maju gotowa do odbiorów będzie inwestycja spółki EkoEnergia Polska. Choć sytuacja gospodarcza jest trudna i niepewna, Łukasz Dziedzic, prezes firmy optymistycznie spogląda w przyszłość.

Dziś, jak większość firm w kraju, znaleźli się w trudnej gospodarczej sytuacji. Jednak nie pozostali obojętni i włączyli się do akcji Kielce szyją maseczki dla medyków. Spółka zakupiła materiał – flizelinę - dzięki któremu zaangażowane w przedsięwzięcie krawcowe szyją kombinezony, czyli odzież ochronną dla personelu medycznego, która chroni przed zakażeniem koronawirusem, a także maseczki.

EkoEnergia Polska to przykład firmy, która przeszła drogę od przestrzeni w inkubatorze KPT, przez dużą powierzchnię w jednej z hal Centrum Technologicznego, aż po własną siedzibę – nowoczesne

Centrum Odnawialnych Energii, które powstaje na uzbrojonych przez Park terenach inwestycyjnych. Ciężka praca oraz mądre i odważne decyzje spowodowały dynamiczny rozwój firmy, która jest dziś wiodącym producentem fotowoltaiki nie tylko w regionie.

O sytuacji branży odnawialnych źródeł energii i najbliższej przyszłości rozmawiamy z Łukaszem Dziedzicem, prezesem zarządu EkoEnergia Polska sp. z o. o.

Czy odczuwacie już pierwsze skutki kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa?

Odczuwamy opóźnienia w dostawach materiałów. Wystąpiła potrzeba wykonywania przedpłat związanych z zamówieniem materiałów z partnerami gdzie mieliśmy kredyty kupieckie. Pojawił się większy problem w pozyskiwaniu finansowania dla naszej firmy i dla naszych klientów, a także pogłębił się problem w pozyskiwaniu gwarancji kontraktów publicznych z firm ubezpieczeniowych. Do tego nasi klienci wstrzymują się z podpisywaniem umów, co skutkuje dużym spadkiem sprzedaży w kwietniu.

Czy korzystacie z jakichkolwiek form wsparcia zewnętrznego, typu  tarcza antykryzysowa, ulgi dla przedsiębiorców KPT, wsparcie samorządu, dotacje, itp. ? Jeśli tak z jakich i w jakim stopniu?

Nie korzystamy z żadnych form wsparcia, ponieważ póki co nasze wyniki finansowe wyglądają bardzo dobrze. Następuje solidny wzrost przychodów i zysków rok do roku i miesiąc do miesiąca, a wynika to z realizacji już zakontraktowanych umów. Spodziewamy się jednak pogorszenia wyników finansowych w maju.

Co w obecnej sytuacji jest najtrudniejsze dla przedsiębiorstw z Waszej branży?

Najtrudniejsze jest w tej chwili podejmowanie decyzji co do strategii dalszego rozwoju firmy z uwagi na niepewność dla całej gospodarki i czas trwania tej niepewności.

Jak długo, Twoim zdaniem, potrwać może „podnoszenie się” i odbudowywanie strat i zaległości takich firm jak Wasza?

Wszystko zależy od tego jak będzie wyglądało odmrażanie gospodarki i jak będą reagować na to instytucje finansowe i inni uczestnicy rynku, ale może to potrwać od kilku miesięcy do nawet 2 lat. Jednak ja jestem optymistą więc wierze że nam nadrabianie zaległości zajmie góra 2 miesiące!

Czy w związku z zaistniałą sytuacją budowa Centrum Odnawialnych Zródeł Energii - Waszej nowej siedziby - jest zagrożona?

Budowa centrum OZE nie jest zagrożona i wszystko wskazuje na to, że odbiór inwestycji będzie w terminie czyli na koniec maja.

Jak idą prace przy tej inwestycji, na jakim etapie są?

Prace są już na ukończeniu. W tej chwili kończona jest elewacja, kładzione są płytki, trwa zagospodarowanie terenu, montowane są instalacje kolektorów słonecznych, wyposażana jest kotłownia etc.

 

Powrót