Aktualności

2019-12-18

Inwestycje w 2019 r.

Uzbrojenie kolejnych hektarów terenów pod inwestycje i przygotowywanie dokumentacji pod przyszłe – takie m.in. zadania w mijającym roku przyświecały działalności Kieleckiego Parku Technologicznego.

W 2019 roku sukcesywnie wystawiane były na sprzedaż działki ze strefy B. Dotychczas miasto sprzedało pod inwestycje 6 z 10 plotów inwestycyjnych przy ulicy Olszewskiego. Nieruchomości nabyły m.in. firmy Utech Technics, Podopharm i Air Fresf. W całości natomiast sprzedana została strefa C. Tam swoje zakłady budują EkoEnergia Polska oraz 4D Office. Dzięki pierwszej inwestycji z powstanie nowoczesna infrastruktura - budynek laboratoryjno-badawczy, w którym prowadzone będą badania nad technologiami odnawialnych źródeł energii. Chodzi o technologie fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Powstanie 49 stanowisk badawczych, gdzie będziemy je badać pod kątem maksymalnej wydajności w różnych warunkach pracy. To ma nam dać odpowiedź na pytanie jakie rozwiązania stosowane w sektorze OZE są najbardziej efektywne i które z nich będą najlepsze dla poszczególnych użytkowników. Centrum ma być też zapleczem do prezentacji rozwiązań OZE.
Natomiast 4D Office na zakupionej w drodze przetargu działce w strefie C chce stworzyć miejsce w rodzaju concept factory, w którym produkowane będą wszystkie elementy potrzebne do aranżacji nowoczesnego biura, czyli ściany działowe, meble biurowe, a także absorbery hałasu, które z jednej strony pełnią funkcje użyteczne, a z drugiej tworzą estetyczne wyposażenie biura. Obiekt będzie przestrzenią, w której realizowane będą wszystkie pomysły, także te wypracowane przez VitrinTec, a więc związane z produkcją profili aluminiowych. Ważną część stanowić będą prace zespołu badawczo-rozwojowego (R&D), który cały czas pracuje nad unowocześnieniem tych rozwiązań. W planach jest również  uruchomienie lakierni proszkowej, tak bardzo potrzebnej w cyklu produkcyjnym.

W mijającym roku udało się także uzbroić tereny inwestycyjne strefy D. Lada dzień działki będą wystawiane na sprzedaż.

2019 rok minął także pod hasłem innej dużej inwestycji. W KPT powstać ma inkubator logistyczny Rotterdam Inc., który jest odpowiedzią na potrzeby firm działających w mniejszej skali, które zgłaszają zapotrzebowanie na kilkudziesięcio-kilkusetmetrowe moduły biznesowe z przeznaczeniem na powierzchnie magazynowe. Jest już pozwolenie na budowę, a budowa ma być w 100 proc. sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego i ruszyć ma w 2020 r.. Obiekt oparty będzie na inteligentnych rozwiązaniach informatycznych. Chodzi o to, by jak najbardziej ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z niego. By mogli szybciej przyjmować i składować dostawy oraz poprawić dokładność procesu kompletowania zamówień. Inkubator będzie mieć ok. 2200 mkw. powierzchni, stałą rampę przeładunkową, windę towarową oraz przestrzeń my móc jak najswobodniej poruszać się wózkami paletowymi i elektrycznymi. Całość podzielona zostanie na pomieszczenia magazynowe o różnej wielkości  do 200 mkw. Znajda się tam również garaże. Najemcy będą korzystać miejsca za pomocą aplikacji.

W 2019 r. oddano pełną dokumentację projektową, budowlaną wraz z kosztorysem oraz pozwoleniem na budowę inkubatora technologicznego -  California Inc. Budynek ma mieć ponad 14 tys. m kw. powierzchni, 6 kondygnacji i parking podziemny. Obecnie KPT poszukuje możliwości finansowania budowy inkubatora.

Powrót