Aktualności

2019-11-27

Trwa budowa centrum odnawialnych źródeł energii spółki EkoEnergia Polska

Do końca kwietnia przyszłego roku gotowa ma być nowa inwestycja spółki EkoEnergia Polska. Nowoczesne centrum odnawialnych źródeł energii powstaje na uzbrojonych przez Kielecki Park Technologiczny terenach.

EkoEnergia Polska sp. z o. o. w 2018 roku w drodze przetargu nabyła od Gminy Kielce nieruchomość znajdującą się w strefie C. Inwestycja to koszt blisko 11 mln zł. Dofinansowana została z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego z działania pn. Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości. Dzięki temu, w pierwszej kolejności, wybudowana zostanie nowoczesna infrastruktura - budynek laboratoryjno-badawczy, w którym prowadzone będą badania nad technologiami odnawialnych źródeł energii. – Chodzi o technologie fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Powstanie 49 stanowisk badawczych, gdzie będziemy je badać pod kątem maksymalnej wydajności w różnych warunkach pracy. To ma nam dać odpowiedź na pytanie jakie rozwiązania stosowane w sektorze OZE są najbardziej efektywne i które z nich będą najlepsze dla poszczególnych użytkowników – przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego, osób fizycznych – tłumaczy Łukasz Dziedzic, prezes zarządu EkoEnergii. Dodaje, że obecnie nie ma konkretnych drogowskazów, dobrych praktyk, które jasno wskazują jak montować instalacje w polskich warunkach by były one jak najbardziej opłacalne. Dlatego w nowym miejscu, pod okiem naukowców, prowadzone będą w tym zakresie badania.

Centrum ma być też zapleczem do prezentacji rozwiązań OZE. - Każdy będzie mógł sobie zobaczyć jak instalacje pracują i czy dane rozwiązanie jest dla niego odpowiednie. Będzie to także miejsce do prowadzenia szkoleń między innymi dla instalatorów – zapowiada Łukasz Dziedzic.

Prezes EkoEnergii o stworzeniu miejsca, w którym znalazłyby się  wszystkie sklasyfikowane instalacje, myślał od dawna. Teraz pojawiła się okazja do tego by zdobyć dofinansowanie i rozwinąć biznes, bo jak zauważa, rynek OZE zmienia się w ogromnym tempie i należy na bieżąco go obserwować, by móc podążać za tymi zmianami.

Jak zauważa Łukasz Dziedzic, KPT to idealne miejsce na taką inwestycje. - Powstaje tu profesjonalne zaplecze biznesowe. Park jest miejscem dobrze kojarzonym. To także doskonała lokalizacja, która jest bardzo ważna
z punktu widzenia naszych klientów i kontrahentów, a także zaplecza kadrowego. Tu pomóc ma współpraca
z Politechniką Świętokrzyską i Zespołem Szkół Informatycznych, które szkolą naszych potencjalnych pracowników. Organizujemy dla nich praktyki i „wyłuskujemy” najlepszych – mówi i zdradza, że budowa infrastruktury da początek kolejnym projektom badawczym, które EkoEnergia chce realizować w dalszej przyszłości. Budowa do końca kwietnia 2020 r.
Galeria zdjęć

Powrót