Aktualności

2018-11-22

CABIOMEDE wchodzi w branżę weterynaryjną. Wypuszcza na rynek ultralekkie wózki inwalidzkie dla zwierząt

Nowatorskie rozwiązanie wprowadza na rynek firma CABIOMEDE, lokator Kieleckiego Parku Technologicznego. Ultralekkie, dopasowane do indywidualnych potrzeb i przede wszystkim komfortowe wózki inwalidzkie dla zwierząt to produkty, które powoli zdobywają serca miłośników czworonogów.

Opieka nad niepełnosprawnym zwierzęciem to z pewnością spore wyrzeczenie, którego nie wszyscy mogą się jednak podjąć. Na szczęście dziś istnieje wiele rozwiązań, które mogą pozwolić niepełnosprawnym pupilom prowadzić komfortowe życie. Jednym z nich są wózki inwalidzkie. Rozwiązania dostępne na rynku oferowane są głownie w szeregach rozmiarowych, które nie zawsze zapewniają wygodę i dopasowanie do potrzeb zwierzaka. Wózki wykonywane na miarę są rozwiązaniami ciężkimi i bardzo trudnymi w regulacji przez opiekuna zwierzęcia. Tu naprzeciw ze swoim pomysłem wyszła firma CABIOMEDE. - W naszym projekcie wyeliminowaliśmy wady powszechnie dostępnych rozwiązań, zebraliśmy ich zalety dorzucając od siebie nieco dodatkowych funkcjonalności – mówi Mateusz Pawlik, prezes zarządu CABIOMEDE. Oferowane przez firmę wózki są ultralekkie, ich waga sięga 600 g. – Głównym celem jaki nam przyświecał w pracach nad wózkiem było ograniczenie jego wagi, maksymalizacja komfortu użytkownika i łatwość obsługi przez opiekuna. Udało się to osiągnąć dzięki wykorzystaniu nowych technologii i rozwiązań na co dzień stosowanych w naszej firmie. Wózek zbudowany jest z użyciem komponentów drukowanych w 3D, kompozytów włókien węglowych, a także certyfikowanych materiałów ortopedycznych. Uzyskaliśmy dzięki temu produkt lekki, wytrzymały i przyjazny dla użytkownika, jego pełna regulacja jest prosta i intuicyjna. Wózek można dopasować do zwierzaka kręcąc zaledwie kilkoma śrubkami – tłumaczy Mateusz Pawlik. Teraz jako CABIOMEDE - dział badawczo-rozwojowy na żądanie w branży medycznej, sportu i rehabilitacji firma postanowiła rozszerzyć działalność o weterynarię, co okazało się to bardzo dobrą decyzją. - Współpracujemy z lekarzami weterynarii i zoofizjoterapeutami zaledwie kilka miesięcy, i już widzimy, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych – dodaje Mateusz Pawlik.

Wszystko zaczęło się od niewielkiego projektu dla jednego pacjenta, małego pieska z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Poprzez pracę nad wózkiem dla niego, zespół CABIOMEDE opracował pierwsze wersje urządzenia. Dzięki dalszej współpracy z weterynarzami i kolejnymi pacjentami, udało się określić ostateczny kształt i sposób działania wózka. Obecnie produkt jest testowany przez pacjentów, a wszelkie uwagi wynikające z użytkowania są wykorzystywane do dalszego rozwoju i ulepszania produktu. - Mamy kilku jeżdżących pacjentów i ciągle odzywają się kolejne osoby. Zaledwie kilka tygodni temu pierwszy raz oficjalnie pokazaliśmy nasz produkt światu i odzew jaki dostajemy jest mocno pozytywny. Planujemy promocję wózków i naszych pozostałych rozwiązań weterynaryjnych na kilku ważnych konferencjach branżowych, także wiążemy z tą gałęzią naszej działalności spore nadzieje – podsumowuje Mateusz Pawlik.

CABIOMEDE oferuje firmom sektora MŚP usługi R&D (research and development) w formule ”on demand”. Obejmują one: projektowanie CAD, analizy MES, prototypowanie na bazie obrazów medycznych oraz doradztwo technologiczne. Usługi kierowane są do producentów sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego, implantów oraz sportowców. Spółka specjalizuje się również w projektowaniu produktów ”szytych na miarę”. Jednym z pierwszych takich projektów była maska na twarz dla piłkarza, który doznał kontuzji kości twarzoczaszki na skutek wypadku samochodowego, opracowana na podstawie skanów tomografii komputerowej. CABIOMEDE zaprojektowała również ortezy stawu skokowego i kolanowego, wykonane w oparciu o skany 3D pacjenta. Firma poszerzyła swoją ofertę o metody rapid prototyping - druk 3D. Pozwoliło to na dostarczanie prototypów wyrobów klientom CABIOMEDE.

Więcej o firmie: http://cabiomede.com/ 

 

 
Galeria zdjęć

Powrót