Aktualności

2018-01-12

AE Steel w gronie lokatorów KPT

Pomysłodawca innowacyjnego rozwiązania dla branży petrochemicznej, spółka AE Steel, rozwija biznes w Kieleckim Parku Technologicznym.  

AE Steel Sp. z o.o. opracowuje urządzenie - analizator danych AE (Acoustic Emission) - dedykowane nieinwazyjnej metodzie oceny stanu konstrukcji stalowych, jaką jest emisja akustyczna. Analizator wykorzystywany będzie między innymi w badaniach stanu technicznego zbiorników na paliwa. – Nasz produkt będzie przystosowany do badań i analizy stanu dowolnych konstrukcji stalowych, co daje perspektywiczne, szerokie spektrum rynków i dużą skalowalność produktu. Sednem przedsięwzięcia jest rozwinięcie innowacyjnej metody emisji akustycznej umożliwiającej detekcję wszelkiego rodzaju uszkodzeń a nawet przewidywanie ich rozwoju, co nie jest możliwe przy użyciu innych znanych rozwiązań. Unikalna technologia rozwijana na bazie patentu opracowanego przez zespół pod kierunkiem prof. Grzegorza Świta z Politechniki Świętokrzyskiej, jest jednym z niewielu przykładów polskiej myśli technicznej, rzeczywiście innowacyjnej z realną perspektywą wdrożenia na najbardziej zaawansowanych rynkach  - tłumaczy Norbert Misztal, prezes zarządu.
Swój pomysł spółka rozwijała dzięki wsparciu programu Platform Startowych. Otrzymała również z Programu Polska Wschodnia bezzwrotną dotację w kwocie blisko 800 tys. zł  na rozwój biznesu.

Firma zamierza zdobyć krajowe i zagraniczne rynki. – W połowie grudnia ubiegłego roku, wspólnie z inną kielecką firmą, Bednarski Consulting Sp. z o.o, braliśmy udział w testowych badaniach na terenie Holandii dla jednej z firm zajmującej się dystrybucją gazu.  Obecnie wyniki są weryfikowane przez niezależne laboratoria na koszt klienta i będą znane w  ciągu najbliższych dni. W przypadku pozytywnych rezultatów otrzymamy rekomendację umożliwiającą wejście na rynek tysięcy kilometrów gazociągów w Holandii jeszcze w tym roku a następnie na rynki Niemiec i USA– wymienia Norbert Misztal. Dodaje, że dzięki dofinansowaniu z Programu Polska Wschodnia oraz pozyskaniu pierwszych klientów, firma bardzo szybko osiągnie płynność finansową niezbędną do realizacji głównego celu - sprzedaży gotowego produktu. - Na tą chwilę skupiamy się na wykonywaniu usług diagnostycznych – podkreśla prezes zarządu.

AE Steel tworzą ludzie z Kielc, technologia jest rozwijana we współpracy z Politechniką Świętokrzyską, dlatego właścicielom spółki zależało na otworzeniu biura właśnie w stolicy Świętokrzyskiego. - Kielecki Park Technologiczny ma charakter „domu innowacyjnych pomysłów Ziemi Świętokrzyskiej”, chcieliśmy do niego dołączyć. Doświadczenie w świecie start-upów zespołu ludzi tu pracujących oraz profil firm zebranych wokół niego zadecydowały o dołączeniu do społeczności KPT. Młode firmy mają problem przede wszystkim z płynnością finansową. Dzięki wsparciu KPT mamy możliwość wynajmowania na preferencyjnych warunkach powierzchni o wysokim standardzie – mówi Norbert Misztal. Dodaje, że ważnym czynnikiem był także efekt wizualny biurowca (firma wynajmuje powierzchnię w inkubatorze Skye). - Ponieważ prowadzimy działalność na rynku petrochemicznym ten czynnik przy prowadzeniu rozmów jest istotny, o czym się przekonaliśmy osobiście – podsumowuje prezes AE Steel.

Firma działa od listopada 2016 r. i już intensywnie współpracuje z ośrodkami akademickimi – przede wszystkim z Politechniką Świętokrzyską ale także np. z Instytutem Podstawowych Problemów Technicznych Polskiej Akademii Nauk. 

Więcej nt. AE Steel: http://aesteel.eu/  

Powrót