Kielecki Park Technologiczny

2023-10-12

Paragrafy w biznesie: (Prawie) wszystko co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o umowach

Jaki rodzaj umowy wybrać? Jak prawidłowo opisać przedmiot umowy? Kiedy możliwe jest zawarcie umowy z wykorzystaniem podpisu elektronicznego? To tylko część z pytań, na które odpowiedzą mecenasi Damian Nartowski oraz Michał Ryba podczas kolejnego spotkania z cyklu "Paragrafy w biznesie", który organizujemy wspólnie z naszym lokatorem, Kancelarią WN Legal Wątrobiński Nartowski. Na najbliższe szkolenie zapraszamy 25 października.


 

 

Przedsiębiorcy w swojej codziennej działalności zawierają dziesiątki różnego rodzaju umów. Skuteczne zawarcie oraz wybór właściwego rodzaju umowy ma decydujące znaczenie dla powodzenia nawiązywanej współpracy oraz pozwala na ograniczenie negatywnych skutków (w szczególności finansowych), które mogą powstać na przykład w związku z zawarciem umowy o świadczenie usług zamiast umowy o pracę.

Uczestnicy szkolenia otrzymają praktyczne wskazówki dotyczące przede wszystkim tego jaki rodzaj umowy (np. umowę o dzieło lub umowę o świadczenie usług) należy wybrać oraz w jaki sposób umowa powinna zostać zawarta, tak aby można było skutecznie egzekwować postanowienia, które z niej wynikają. Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas szkolenia zostały wybrane w oparciu o najczęściej występujące w praktyce wątpliwości i problemy przedsiębiorców.

1. Wybór odpowiedniego rodzaju umowy - przykładowo kiedy należy zawrzeć umowę o pracę, a kiedy umowę o świadczenie usług lub umowę o dzieło, dlaczego warto sformalizować współpracę z kontrahentem?

2. Opis przedmiotu umowy - w jaki sposób prawidłowo określić obowiązki stron w umowie o pracę, umowie o świadczenie usług oraz w umowie o dzieło. Dlaczego ma to znaczenie?

3. Formy umów oraz przykłady, w których faktura, korespondencja e-mail lub sms nie pozwala osiągnąć zamierzonego efektu. Czy takie formy są wystarczające do skutecznego przeniesienia autorskich praw majątkowych?

4. Paperless - kiedy możliwe jest zawarcie umowy z wykorzystaniem podpisu elektronicznego? Czy podpis złożony za pomocą platformy ePUAP jest tożsamy z kwalifikowanym podpisem elektronicznym?

5. Zawieranie umów przez przedstawicieli, zwłaszcza gdy stroną umowy jest spółka. Szczególny przypadek pełnomocnictwa do zawarcia przez spółkę umowy z członkiem zarządu.

6. Skutki niewłaściwego wyboru rodzaju umowy lub niewłaściwego sposobu zawarcia umowy. Na jakie konsekwencje narażony jest przedsiębiorca i dlaczego lepiej zapobiegać niż naprawiać?


 

PROGRAM SZKOLENIA:

9:30 - 10:30 - szkolenie + sesja pytań

10:30 - 11:00 - networking

KIEDY I GDZIE

Spotkanie odbędzie się 25 października o g. 9:30 w Kieleckim Parku Technologicznym (bud. Orange, sala Dolina Krzemowa - 0.28, parter).

REJESTRACJA

Zarejestruj się! Liczba miejsc ograniczona - pierwszeństwo rejestracji mają lokatorzy KPT.

Rejestracja odbywa się przez stronę: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/paragrafy-w-biznesie-25-10-2023

 


PROWADZĄCY:

Damian Nartowski - radca prawny. Specjalista z zakresu prawa procesowego oraz gospodarczego i handlowego (w tym prawa spółek). Stara się wykorzystać każdą możliwość, stworzoną przez procedurę oraz prawo materialne właściwe w danym projekcie, żeby osiągnąć efekt satysfakcjonujący podmiot, któremu zapewnia wsparcie prawne.

Reprezentuje z powodzeniem klientów m.in. w sporach sądowych z instytucjami finansowymi. Przygotowuje taktykę procesową, obejmującą precedensowe rozwiązania w ramach prowadzonych postępowań. Pomaga przedsiębiorcom w każdym aspekcie wykonywanej przez nich działalności, dbając o spokojne funkcjonowanie w zmieniającym się otoczeniu prawnym.

Wieloletni prelegent na seminariach, konferencjach oraz szkoleniach. Autor artykułów na temat prawa i postępowania cywilnego publikowanych w prasie i opracowaniach prawniczych. Łączy praktykę z działalnością dydaktyczną, przygotowując studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego do wykonywania zawodów prawniczych.
Regularnie udziela komentarzy dla serwisów branżowych. Cytowany m.in. przez Onet, prawo.pl, Gazeta Prawna.

Michał Ryba - radca prawny. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył Szkołę Prawa Amerykańskiego prowadzoną we współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego z Columbus School of Law The Catholic University of America w Waszyngtonie. Uczestniczył w studiach doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Specjalizuje się w prawie autorskim, IT, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ochronie dóbr osobistych. Posiada również bogate doświadczenie w sprawach dotyczących własności przemysłowej (szczególnie znaków towarowych) oraz danych osobowych. Przygotowywał i negocjował wiele skomplikowanych umów, które dotyczyły korzystania z własności intelektualnej.

Na co dzień doradza przedsiębiorcom oraz organizacjom pozarządowym w szczególności w zakresie dotyczącym ochrony, legalnego korzystania oraz nabywania praw własności intelektualnej. Uczestniczył także w przygotowaniu i prowadzeniu sporów z zakresu tych praw.

 


 O CYKLU

Paragrafy w biznesie, czyli poranny networking przy kawie to cykl, który Kielecki Park Technologiczny organizuje wspólnie z lokatorem Kancelarią Prawną WN Legal Wątrobiński Nartowski. W trakcie wydarzenia poruszane są istotne dla przedsiębiorców zagadnienia z dziedziny prawa.

Powrót