Kielecki Park Technologiczny

2023-06-22

Kreatywnie w KPT podczas konferencji dla instytucji kultury i branż kreatywnych

Grono doświadczonych ekspertów, mnóstwo wiedzy i dobrych praktyk. W Kieleckim Parku Technologicznym odbyła się konferencja „Kielce na wzgórzach kultury – Inspiracje z Kreatywnego Laboratorium Medialnego”.


W trakcie wydarzenia w KPT przedstawiciele świata kultury, środowiska akademickiego, władz miasta, NGO-sów dyskutowali na temat roli, jaką w wielu gałęziach życia pełni kultura. Rozmawiano również o realizowanym przez Kielecki Park Technologiczny projekcie CREMEL, a także o kandydaturze Kielc do miana Europejskiej Stolicy Kultury.


Jak zaznaczał Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce: Przemysły kreatywne to dzisiaj jedna z najbardziej rozwojowych dziedzin gospodarki. Mają wpływ na rozwój współczesnych miast, a i władze lokalne coraz częściej dostrzegają ich rolę. Dzięki swojej działalności przyczyniają się do rozwoju i podniesienia jakości życia mieszkańców.


O wsparciu jednostek kultury, korzyściach, jakie płyną z projektów mówiła Justyna Lichosik, Dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego:
Jesteśmy miejscem, które wspiera przedsiębiorców na każdym etapie rozwoju, ale również miejscem, które realizuje szereg projektów. Bardzo cieszymy się, że mieliśmy możliwość dołączenia do międzynarodowego projektu. CREMEL to przede wszystkim narzędzia, dzięki którym wyposażyliśmy i będziemy jeszcze wyposażać jednostki kultury w umiejętności do efektywnej komunikacji. Mamy nadzieję, że korzystanie z nich zwiększy zainteresowanie odbiorców, co z kolei wpłynie na wzrost przychodów jednostki – podkreślała Justyna Lichosik. - Dzięki projektowi możemy czerpać z doświadczeń międzynarodowych i pokazywać to, co my potrafimy. Ta współpraca jest dodatkową korzyścią do aplikacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury – podsumowała.


Dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK, Dziekan Wydziału Sztuki zaznaczała wielowymiarową funkcję kultury i jej obecność w każdej dziedzinie życia.
- Wszyscy myślimy o kulturze na zasadzie takiej, że jest to twór elitarny, w którym udział bierze niewiele osób i myślę, że jest to najbardziej krzywdzące. Każda rzecz, której używamy powstała przez to, że współpracowali ludzie kreatywni, którzy ją zaprojektowali.
Podkreśliła również istotę kształtowania kompetencji kulturowej oraz edukacji młodych ludzi, zdobywania przez nich umiejętności, aby byli twórczy i sprostali nie tylko wyzwaniom współczesnej kultury, ale także świata, który ciągle się zmienia.


W trakcie konferencji o podstawowych założeniach projektu „CreMeL – Creative Media Lab”, programie oraz platformie szkoleniowej opowiedział Mateusz Zapała, specjalista ds. komunikacji marketingowej.


Projekt kandydatury Kielc do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 zaprezentował dr Maciej Zdanowicz, koordynator projektu Kielce ESK2029, prodziekan ds. kształcenia i współpracy z zagranicą Wydziału Sztuki UJK w Kielcach.


Dobrymi praktykami z bycia Europejską Stolicą Kultury na przykładzie Wrocławia, jasnymi i ciemnymi stronami realizowania takiego projektu, podzielił się Kuba Żary, członek rady artystycznej / rzecznik prasowy, specjalista ds. komunikacji, dziennikarz kulturalny, kurator działań artystycznych.


Na koniec odbył się panel dyskusyjny, w trakcie którego uczestnicy żywo dyskutowali na temat kondycji kultury i kierunku, w jakim zmierza. Dzielili się doświadczeniem, a także rozmawiali na temat zagrożeń, wyzwań i szans związanych z kandydowaniem do ESK2029.


Konferencja odbyła się w Kieleckim Parku Technologicznym w ramach projektu „CreMeL – Creative Media Lab”, współfinansowanego z Programu Erasmus+ i realizowanego przez KPT w międzynarodowym partnerstwie.


Więcej informacji o projekcie: https://www.cremel.eu/ (zachęcamy do rejestracji i skorzystania z bezpłatnych materiałów szkoleniowych z zakresu marketingu).




Galeria zdjęć

Powrót