Aktualności

2012-09-07

KPT będzie współpracował z włoskim Parkiem Galileo


W Padwie podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy  miedzy Kieleckim Parkiem Technologicznym a Parkiem Naukowo Technologicznym w Padwie, którego częścią jest Szkoła Designu. 

W uroczystości brali udział przedstawiciele ambasady polskiej we Włoszech. Dzięki porozumieniu KPT dołączy do sieci bibliotek materiałowych MaTech, której inicjatorem jest Park Naukowo Technologiczny  w Padwie. To miejsce, w którym znajduje się wielotysięczna baza  wzorów różnego rodzaju materiałów.  
- Będzie to filia włoskiej instytucji, pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej. Od naszych  partnerów otrzymamy już zebrane materiały, ale będziemy je wzbogacać o patenty polskich naukowców. Dlatego w KPT zostanie zatrudniony inżynier produkcji, który będzie wyszukiwał najciekawsze opracowania tworzone w kraju - informuje dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz.
Jak podkreśla Szymon Mazurkiewicz w tym miejscu wielu przedsiębiorców będzie mogło wybrać interesujące ich materiały i w ten sposób rozwiązać problemy techniczne, z którymi często się borykają.
Biblioteka będzie częścią laboratorium Labdesign, które powstaje w KPT. Kolejny ważny element porozumienia dotyczy współpracy w dziedzinie wzornictwa.
- W przyszłym roku w czerwcu 15 studentów kierunków artystycznych będzie mogło wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Szkołę Designu z Padwy. Przez tydzień będą  współpracowali z firmami, które zamawiają wzory produktów właśnie w tej szkole. Na liście znajdują się m.in. firmy  Ferrero, DeLonghi oraz Whirpool - mówi Szymon Mazurkiewicz.
Podczas dwudniowych rozmów zbudowany został plan działań na najbliższe lata. Jednym z jego najważniejszych elementów jest także możliwość szkolenia we Włoszech nauczycieli wzornictwa.
- Na takie szkolenia wyjedzie 8 osób. Podpisane dziś porozumienie daje  dużą szansę dla rozwoju obu instytucji i uwzględnia transfer wiedzy i technologii pomiędzy dwoma krajami tłumaczy Szymon Mazurkiewicz.
Dziś studenci oraz przedstawiciele Parku Galileo  zapoznali  się z ofertą KPT oraz międzynarodowym projektem CentraLab, realizowanym przez instytucję.

Międzynarodowa Szkoła Designu w Padwie powstała w 1991 roku. Misją uczelni jest  kształcenie i wspieranie w profesjonalnym rozwoju przyszłych designerów oraz promocja kultury i wiedzy na temat wzornictwa wśród przedsiębiorstw. Do najważniejszych zadań uczelni należy także  prowadzenie usług w zakresie doradztwa, konsultingu tj. wdrażania innowacyjnych produktów w przedsiębiorstwach.
Szkoła Designu współpracowała dotychczas ze 130 firmami, zarówno małymi i średnimi, ale także potentatami na rynku. Chodzi m.in. o: Alfa Romeo, Aprilia, Arneg, Benetton, Chicco- Artsana, DeLonghi, Diesel, Electrolux, Ferrero, Fiat.








Galeria zdjęć

Powrót