Aktualności

2019-05-14

Za nami kolejna edycja DOFE

Warsztaty malowania koszulek, szkolenie z podstaw druku 3D oraz bezpłatne zwiedzanie Energetycznego Centrum Nauki – to atrakcje, które w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich 2019 przyciągnęły do Kieleckiego Parku Technologicznego wielu gości.

"Przyjaźni biznesowi i nie tylko" to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji DOFE w KPT, która odbyła się w dn. 10-11 maja.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wydarzenie, które ma pokazać co dzięki unijnym funduszom udało się zrealizować.  Nowoczesna przestrzeń KPT powstała właśnie dzięki tym pieniądzom w ramach projektu „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W pierwszej kolejności wybudowano Zespół Inkubatorów Orange oraz Centrum Technologiczne. W kolejnych latach powstał budynek Skye Inc. oraz centra kompetencji: Fashion Design, Druku 3D, ICT oraz Centrum Kompetencji w zakresie CNC. Współfinansowana z UE była również budowa Energetycznego Centrum Nauki.

W pierwszym dniu DOFE w KPT uczniowie klasy 2b Szkoły Podstawowej nr 28 w Kielcach wzięli udział warsztatach malowania koszulek. W kreatywnej przestrzeni CFD uczestnicy pod okiem pracownika Centrum przy użyciu specjalnych farbek malowali symbole UE.  

Tymczasem w Centrum Druku 3D uczniowie klas 5-8 Zespołu Szkół im. J. Verne'a skorzystali ze szkolenia przeprowadzonego przez przedstawicieli firmy CABIOMEDE, która jest operatorem Centrum. Zdobyli wiedzę o najpopularniejszych technikach druku 3D oraz ich szerokim zastosowaniu, poznali wady i zalety technologii druku 3D dostępnych na rynku oraz możliwości praktycznego wykorzystania zróżnicowanych technologii 3D. Poruszane były także zagadnienia związane z doborem technologii druku 3D najlepszej dla danych potrzeb.

11 maja Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego zaproponowało bezpłatne zwiedzanie interaktywnej wystawy. Podczas zwiedzania można było sprawdzić ile energii potrzeba, aby uruchomić ważący ponad 750 kg kołowrót oraz czy uda się dokonać tego jedynie za pomocą siły własnych mięśni. Ponadto zwiedzający mogli dowiedzieć się dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem.
Galeria zdjęć

Powrót