Aktualności

2019-04-10

Przyjaźni biznesowi i nie tylko, czyli Dni Otwarte Funduszy Europejskich w KPT

Przyjaźni biznesowi i nie tylko, czyli Dni Otwarte Funduszy Europejskich w KPT

Kielecki Park Technologiczny po raz kolejny włączył się do akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wydarzenie, które ma pokazać w jaki sposób przedsiębiorczy ludzie potrafią korzystać z unijnych funduszy, by realizować projekty, które zmieniają lokalną przestrzeń. Taką wyjątkową, nowoczesną przestrzeń udało stworzyć się w Kielcach przy ulicy Olszewskiego. Decyzja o utworzeniu Kieleckiego Parku Technologicznego została podjęta w 2006 roku. Wówczas rozpoczęły się przygotowania. Dwa lata później uchwałą Rady Miasta instytucję powołano do życia. Budowa KPT należy do największych gospodarczych inwestycji realizowanych w Kielcach. Cała infrastruktura Parku powstała właśnie dzięki dofinansowaniu z funduszy UE w ramach projektu „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W pierwszej kolejności wybudowano Zespół Inkubatorów Orange oraz Centrum Technologiczne. W kolejnych latach powstał budynek Skye Inc. oraz centra kompetencji: Fashion Design, Druku 3D, ICT oraz Centrum Kompetencji w zakresie CNC. Współfinansowana z UE była również budowa Energetycznego Centrum Nauki.

- Na co dzień wspieramy biznes i kreujemy przedsiębiorcze postawy. Oferujemy usługi dla małych i średnich firm, organizujemy warsztaty, szkolenia i wydarzenia wspierające innowacje i przedsiębiorczość. Jesteśmy otwarci na współpracę, a podczas takich wydarzeń, jak DOFE pokazujemy naszą przestrzeń wszystkim zainteresowanym, bo to właśnie dzięki unijnemu dofinansowaniu ta zaniedbana niegdyś część Kielc stała się nowoczesną dzielnicą biznesową. Chcemy pokazać mieszkańcom Kielc na czym polega nasza praca i jak możemy im pomóc - mówi Justyna Lichosik, zastępca dyrektora KPT.

W tym roku DOFE Park świętować będzie 10 i 11 maja. W pierwszym dniu odbędzie się KPT Tour, czyli zwiedzanie Parku z pracownikami. O godz. 10.00, 12.00, 14.00 będzie można odbyć wycieczkę po infrastrukturze, która powstała dzięki unijnemu dofinansowaniu. Miejsca warte zobaczenia to inkubatory Skye i Orange – nowoczesne przestrzenie do prowadzenia biznesu wraz z profesjonalnymi salami konferencyjno-szkoleniowymi, a także Centrum Fashion Design, tj. miejsce zaaranżowane na potrzeby pasjonatów mody oraz Bibliotekę Materiałową, gdzie zgromadzone zostało ponad 1500 próbek materiałów użytkowych. Liczba miejsc jest ograniczona. W zwiedzaniu udział może wziąć maksymalnie 15 osób. Rezerwacji można dokonać poprzez wysłanie e-maila z informacjami: imię, nazwisko i godzina zwiedzania na adres: promocja@technopark.kielce.pl

Tego samego dnia o godz. 10.00 na uczniów klasy 2 w Centrum Fashion Design czekać będą warsztaty z malowania koszulek. W kreatywnej przestrzeni CFD uczestnicy pod okiem pracownika Centrum przy użyciu specjalnych farbek malować będą koszulki. Tematem prac będzie Unia Europejska.

W godz. 10-11.00 w Centrum Druku 3D odbędzie się szkolenie z podstaw druku 3D dla uczniów klas 5-8 szkół podstawowych (maks. 30 osób). Zajęcia poprowadzi przedstawiciel firmy CABIOMEDE, która jest operatorem naszego Centrum.  Uczestnicy zdobędą wiedzę o najpopularniejszych technikach druku 3D oraz ich szerokim zastosowaniu, poznają wady i zalety technologii druku 3D dostępnych na rynku oraz możliwości praktycznego wykorzystania zróżnicowanych technologii druku 3D. Poruszane będą także zagadnienia związane z doborem technologii druku 3D najlepszej dla danych potrzeb.

11 maja Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego zaprasza do zwiedzania interaktywnej wystawy. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl oraz tury zwiedzania (11.00-11.45, 12.00-12.45, 13.00-13.45, 14.00-14.45, 15.00-15.45, 16.00-16.45, 17.00-17.45). Podczas zwiedzania można sprawdzić ile energii potrzeba, aby uruchomić ważący ponad 750 kg kołowrót oraz czy uda się dokonać tego jedynie za pomocą siły własnych mięśni. Ponadto zwiedzający mogą dowiedzieć się dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem. 

Powrót