Aktualności

2019-02-28

CABIOMEDE wykorzysta potencjał Centrum Druku 3D

Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego ma nowego operatora. Jest nim firma CABIOMEDE, która swoje usługi badawczo-rozwojowe na zlecenie firm świadczyć będzie wykorzystując potencjał Centrum. Jednocześnie firma rusza z ofertą szkoleń dla szkół średnich i biznesu.

CABIOMEDE to lokator Kieleckiego Parku Technologicznego. Od 2017 roku rozwija się w dynamicznym tempie świadcząc usługi badawczo-rozwojowe dla firm z branży medycznej, rehabilitacyjnej oraz weterynaryjnej. Jest start-upem, który brał z sukcesem udział w pilotażowym projekcie Platformy Startowe, prowadzonym przez KPT. Firma w drodze przetargu została najemcą Centrum Druku 3D KPT. Specjalizuje się w projektowaniu produktów „szytych na miarę” oraz wykorzystaniu technologii szybkiego prototypowania w procesie optymalizacji produkcji. Jednym z głównych projektów zespołu było opracowanie i wdrożenie technologii produkcji protez kosmetycznych rąk w procesie druku 3D dla wiodącej firmy protetycznej w kraju. CABIOMEDE przygotowuje także modele anatomiczne pozwalające chirurgom na zaplanowanie zabiegu operacyjnego, które opracowywane są na podstawie wyników Tomografii Komputerowej i tworzone w procesie druku 3D. Firma oferuje również indywidualnie tworzone wózki inwalidzkie dla zwierząt, które cechuje bardzo niska waga. Główne motto naszej firmy brzmi: „Pokaż nam swój problem – my znajdziemy rozwiązanie”, co przekłada się na projekty realizowane już od fazy idei, a kończące się wdrożeniem rynkowym usprawnień i produktów – mówi Mateusz Pawlik, prezes zarządu.

Nowy operator planuje nakierowanie Centrum na branżę medyczną i weterynaryjną z możliwością świadczenia usług także dla innych branż. Dodatkową formą wykorzystania Centrum, będzie oferta szkoleniowa - dla szkół średnich i dla biznesu. Oferta dla uczniów szkół średnich jest doskonałym wsparciem i uzupełnieniem szkolnego programu nauczania. Przeznaczona jest dla osób, które chcą zdobyć podstawową wiedzę z zakresu technologii druku 3D oraz możliwości ich praktycznego zastosowania. Zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej. Ważne jest bowiem, by młodzież już na początku kształcenia rozwijała w sobie technologiczne myślenie i umiejętności, które pomogą im w przyszłości zostać inżynierami i odnaleźć się na rynku pracy bogatym w nowe technologie. Prototypy, które będzie można przygotować na potrzeby zajęć pomogą nie tylko lepiej zapamiętywać, ale przede wszystkim zrozumieć nowe zagadnienia. Poprawią orientację i wyobraźnię przestrzenną, z którą uczniowie coraz częściej mają problem – tłumaczy Mateusz Pawlik.

Oferta dla przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem technologii druku 3D we własnych firmach składa się z części szkoleniowej i wdrożeniowej. - Szkolenia dedykowane są wszystkim osobom zainteresowanym wykorzystaniem technologii druku 3D w przemyśle. Obejmują one przedstawienie dostępnych na rynku technologii szybkiego prototypowania wraz z możliwościami ich praktycznego zastosowania. Uczestnicy zostaną zapoznani z korzyściami płynącymi ze stosowania druku 3D w przemyśle oraz jego ograniczeniami. Zastosowanie druku 3D w poszczególnych gałęziach przemysłu przedstawione zostanie na interesujących oraz zaskakujących przykładach, również z możliwościami wdrożenia w przedsiębiorstwach uczestników. Oferta wdrożeniowa dotyczy dedykowanych usług, dzięki którym możliwe będzie usprawnienie procesów produkcyjnych w firmach i zwiększenie ich konkurencyjności, poprzez np. zastosowanie druku 3D w walce z przestojami i awariami podczas produkcji, produkcję części zamiennych i produktów indywidualizowanych – mówi Mateusz Pawlik.

Szczegóły znajdują się na stronie KPT w zakładce Centrum Druku 3D.

Przypomnijmy, że Centrum Druku 3D KPT dysponuje przemysłowej klasy drukarką SLS – 3D Systems ProX 500 Plus. Technologia druku SLS (Selective Laser Sintering) polega na laserowym spiekaniu kolejno nanoszonych warstw sproszkowanego polimeru. Pozwala ona na wytwarzanie części o jakości zbliżonej do produktów z wtrysku. Wydruki z tej technologii cechują się doskonałymi właściwościami mechanicznymi, gładką powierzchnią i wysoką dokładnością. W CD3D znajduje się również drukarka FDM - Hbot 3D. W technologii FDM (Fused Deposition Modeling) wydruki tworzone są poprzez nanoszenie warstw roztopionego filamentu tworzywa sztucznego, aż do uzyskania pełnej wysokości modelu. Firma CABIOMEDE dysponuje również własną drukarką FDM oraz planuje w najbliższym czasie zakup kolejnych drukarek, co jeszcze zwiększy potencjał CD3D. Jeśli chodzi o czas realizacji wydruków jest on zależny od poziomu gotowości projektu oraz wybranej końcowej technologii wytwarzania modelu. W pilnych przypadkach jest to nawet jeden dzień roboczy.

- Zapraszamy do kontaktu i współpracy wszystkich zainteresowanych technologiami druku 3D – czy to w teorii, czy też potrzebujących fizycznych wydruków spełniających konkretne potrzeby i oczekiwania odbiorcy końcowego – zachęca Mateusz Pawlik.

Centrum Druku 3D KPT znajduje się w budynku Orange Inc. na poziomie  -1 (lok. -1.02, -1.03, -1.06).

 

Powrót