Aktualności

2018-12-12

Przyszłość pod hasłem wielkich inwestycji

Realizacja wielkich inwestycji i budowa programu inkubacyjnego – to plany Kieleckiego Parku Technologicznego na najbliższy czas.

Rozpoznawalna marka

Mijający, 2018 rok był dla KPT szczególnym, bo jubileuszowym. Była więc okazja do podsumowania wszystkiego, co udało się osiągnąć. – Dziś niewątpliwie jesteśmy stabilną marką. Miejscem rozpoznawalnym, kojarzonym z najwyższymi standardami. Bilans ostatnich 3 lat to wzrost zysków aż o 130 procent. Chodzi o przychody z tytułu usług świadczonych firmom. To potwierdza, że nasza oferta została bardzo dobrze przyjęta przez rynek – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT i podkreśla, że unikatowym w skali kraju zjawiskiem jest fakt, że Park samofinansuje się. - W momencie gdy wiele tego typu instytucji boryka się z problemami finansowymi KPT rośnie w siłę, nie tylko pod kątem rachunku zysków i strat, ale przede wszystkim infrastruktury i firm, które tu działają – dodaje dyrektor. Najważniejsze jest jednak to, że firmy działające w KPT  bardzo szybko wchodzą na dynamiczną ścieżkę rozwoju, zwiększają zatrudnienie, wynajmują coraz większe przestrzenie, a część z nich podejmuje nawet decyzje o budowie własnych zakładów produkcyjnych. Przykładem są spółki, które jako jedne z pierwszych weszły do KPT – CreoConcept i EkoEnergia. - Na początku biznesowej drogi wynajmowały małe pomieszczenia w inkubatorze Orange, a dziś zaczynają budowę swoich zakładów produkcyjnych na przygotowanych przez nas terenach inwestycyjnych – mówi Szymon Mazurkiewicz.

Przestrzeń dla „klasy kreatywnej”

Każdego roku przybywa nowych firm. Dziś KPT liczy prawie 200 podmiotów gospodarczych, a program Platform Startowych dla nowych pomysłów pokazał, że w Kielcach nie brakuje tzw. klasy kreatywnej, tj. ludzi ponadprzeciętnych z innowacyjnymi pomysłami na biznes. - To właśnie z myślą o nich mamy ambitne plany rozwojowe – przygotowanie profesjonalnego programu inkubacyjnego, którego niezbędną częścią będzie infrastruktura – zapowiada dyrektor KPT. W planach jest budowa największego inkubatora w Europie Centralno-Wschodniej projektowanego w oparciu o najwyższe standardy i technologie. California INC będzie miejscem, w którym działać będą także instytucje, które na co dzień biorą udział w budowie gospodarki opartej na wiedzy. Do końca pierwszego kwartału 2019 roku gotowa ma być dokumentacja projektowa. W drugim kwartale ogłoszony zostanie przetarg na budowę, która potrwać ma dwa lata. Wartość inwestycji szacuje się na 85 mln zł. i będzie współfinansowana ze środków UE. Powierzchnia obiektu to ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie mieć sześć kondygnacji wraz z podziemnym parkingiem dla ponad 200 samochodów. Znajdą się tam przestrzenie do nawiązywania biznesowych relacji - konferencyjna, coworkingowa i mentoringowa, a także zaplecze laboratoryjne i socjalne. Część budynku przeznaczona będzie dla funduszy inwestycyjnych działających w otoczeniu okołobiznesowym. Ostatnie piętro w całości stworzy strefę sportowo-rekreacyjną.

Zespół KPT pracować będzie także nad inną dużą inwestycją – inkubatorem logistycznym Rotterdam INC, który ma być odpowiedzią na potrzeby firm funkcjonujących w Parku oraz na rosnące zainteresowanie ofertą ze strony nowych przedsiębiorstw. Obiekt będzie mieć 2200 mkw. powierzchni, stałą rampę przeładunkową, windę towarową oraz przestrzeń by móc jak najswobodniej poruszać się wózkami paletowymi i elektrycznymi. Całość podzielona zostanie na pomieszczenia magazynowe o różnej wielkości  do 200 mkw. Znajdą się tam również garaże. Najemcy będą korzystać z miejsca za pomocą aplikacji. Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg na projekt, w wakacje ruszą procedury związane z budową i całość może być gotowa w czerwcu 2020 roku. Dofinansowanie także pochodzi z unijnych funduszy.

Inwestycyjny boom i 12 nowych zakładów

Jak podkreśla Szymon Mazurkiewicz, ogromnym sukcesem minionego czasu była decyzja o pozyskaniu i uzbrojeniu nowych terenów pod inwestycje. - To kolejne 20 hektarów, o które Park się powiększył. Zainteresowanie ich nabyciem przerosło nasze oczekiwania. Dziś już śmiało możemy mówić o tzw. „boomie inwestycyjnym”. W tej chwili bierzemy udział w procesie przygotowania i realizacji 12 nowych zakładów produkcyjnych i jednego centrum badawczo-rozwojowego. To wszystko składa się na podwojenie wielkości KPT i osiągnięcie najważniejszego dla nas efektu skali, co przełoży się na procesy synergii, które w Parku będą zachodziły – mówi dyrektor.

Pomost pomiędzy nauką i biznesem

Miniony rok to bardzo dobra współpraca z uczelniami, szczególnie z Politechniką Świętokrzyską. KPT umocnił swoją rolę jako łącznika świata biznesu i nauki. Work On IT, Konkurs na pracę dyplomową, Świętokrzyski Test z Informatyki – to projekty, które pomogły przedsiębiorcom w pozyskaniu przyszłej kadry. Zespół KPT już pracuje nad kolejnymi edycjami tych przedsięwzięć.  

- Mamy świadomość, że coraz mniej będzie programów unijnych, w ramach których będziemy mogli rozwijać swoje kompetencje. Dlatego ciężar ten musimy przerzucić na finansowanie własne. W najbliższym czasie będziemy chcieli także postawić na rozwój obszarów badawczo-rozwojowych, czyli inicjować współpracę lokatorów KPT z nauką w kontekście nowych technologii. W planach jest też zmiana struktury organizacyjnej Parku by dostosować się do panujących warunków rynkowych. Chcemy również skupić się na wsparciu firm w procesie internacjonalizacji – podsumowuje Szymon Mazurkiewicz.  

 

 

Powrót