Aktualności

2018-06-04

Finał projektu Work On IT

Nabycie umiejętności pracy zespołowej, skutecznej komunikacji, odkrywania źródeł problemu i selekcji potencjalnych rozwiązań – takie założenia miał projekt Work On IT, który Kielecki Park Technologiczny realizował z Transition Technologies PSC. Przedsięwzięcie skierowane było do studentów Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.

Projekt polegał na tym, że wybrane we wcześniejszej rekrutacji cztery zespoły zadaniowe złożone ze studentów trzeciego roku Informatyki PŚk pracowały nad wskazanymi przez firmę Transition Technologies PSC problemami. Odbywało się to w ramach przedmiotu pn. Projekt Zespołowy. Przez cały okres trwania projektu (IV semestr) studenci mieli zapewniony stały kontakt z programistą oraz wsparcie techniczne ze strony TTPSC. Ponadto każdy z zespołów miał swoich mentorów. Niestandardowe zajęcia i praca w interdyscyplinarnych zespołach pozwoliła młodym ludziom na kreatywne rozwiązywanie problemów m.in. z wykorzystaniem metodyki PBL (Problem Based Learning) oraz DT (Design Thinking) – w tym przypadku z młodymi ludźmi pracowali eksperci z KPT. Studenci mieli także warsztaty z prezentacji.

Jak zauważa Wojciech Wąsik, szef biura TTPSC w KPT, według przeprowadzonych analiz, w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy zgodnie wskazują, że brak umiejętności miękkich, interpersonalnych i pracy w zespole jest bardzo widoczny u wielu absolwentów PŚk. Program inicjatywy Work On IT doskonale wypełnia potrzebę kształcenia w tym zakresie, a tym samym zwiększa kompetencje i świadomość potrzeb rynku przyszłych inżynierów. Jego zdaniem ważną rolę w przedsięwzięciu pełni Kielecki Park Technologiczny, który stanowi naturalny pomost dla firm z różnych branż i instytucji naukowych oraz wsparcia biznesu. Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT zauważa, że na projekcie zyskają zarówno przedsiębiorcy, jak i absolwenci, bo dziś o powiedzeniu biznesu decyduje czynnik ludzki.

Prezentacje tego wszystkiego, co udało się wypracować podczas projektu odbyły się w KPT 4 czerwca. Jak zauważa Wojciech Wąsik, wśród studentów biorących udział w zajęciach widać było mocne ukierunkowanie techniczne. - Widać że wszystkie zespoły zastosowały się do sugestii i skorzystały z warsztatów. Zdecydowana większość studentów miała problemy z publicznym wystąpieniem. To tylko pokazuje, że potrzebna jest zmiana na uczelni wprowadzająca zdecydowanie więcej podsumowań (laboratoriów, projektów) w takiej formie – mówi Wojciech Wąsik. Dodaje, że dwa rozwiązania, które wypracowano mogą potencjalnie zostać wykorzystanie w TT.  

Dr Grzegorz Słoń z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PŚk podkreśla, że nic nie zastąpi możliwości współpracy z realnie działającymi przedsiębiorcami, niezależnie od tego na jakim poziomie ona się będzie w przyszłości układać. Prezentacje były okazją do tego aby podpatrzeć jak studenci radzą sobie poza uczelnią. 

Prezentacje obserwowała również dr Dorota Wiraszka z tego samego wydziału: – Cieszę się, że dzięki temu przedsięwzięciu nasi studenci wyszli poza mury uczelni. Nigdy tylu doświadczeń nie zebraliby na zajęciach prowadzonych w normalnym trybie na uczelni. Chętnych do udziału w projekcie było tak dużo, że lista została zamknięta w ciągu dwóch godzin - mówi.




Galeria zdjęć

Powrót