Aktualności

2018-05-22

Dualne kształcenie zawodowe – oczekiwania i możliwości

Konferencja podsumowująca dwuletni projekt, którego celem jest podniesienie jakości kształcenia i dostosowanie systemu nauczania do potrzeb rynku, odbędzie się 5 czerwca w Kieleckim Parku Technologicznym.

Międzynarodowy projekt, którego pełna nazwa to Promotion of WBL via Vocational Education Training Triangle (VETriangle), KPT realizuje wraz z partnerami z Niemiec, Hiszpanii, Turcji i Litwy, dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus +. Brak doświadczenia w pracy w przedsiębiorstwach, a co za tym idzie, brak odpowiednich umiejętności i kompetencji jest jednym z czynników współtworzących „lukę” w systemie edukacyjnym wśród młodzieży w Unii Europejskiej w dzisiejszych czasach. Stąd pojawiła się potrzeba zidentyfikowania i przyjęcia praktyk, które mogą wypełnić istniejące braki. Częściowym rozwiązaniem może być wysokiej jakości system kształcenia i szkoleń zawodowych, w którym aktywny udział biorą pracodawcy. Możliwość nabywania doświadczenia w miejscu pracy jest dziś wręcz koniecznością. Taki charakter ma projekt. Chodzi o dostosowanie kształcenia zawodowego do konkretnych potrzeb pracodawców.

Jak zauważa Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT, to właśnie przede wszystkim czynnik ludzki decyduje dziś o powodzeniu biznesu. - Mając blisko 200 firm zlokalizowanych na naszym terenie, widzimy potrzebę ich wsparcia w poszukiwaniu pracowników. Musimy na ten problem odpowiadać, dlatego Park chętnie uczestniczy w procesach związanych z doradztwem i pośrednictwem pracy, bo nasi lokatorzy mają coraz większy problem z pozyskiwaniem wykwalifikowanych zasobów ludzkich – mówi Szymon Mazurkiewicz.

W ramach trwającego dwa lat projektu uczestnicy w trakcie wizyt studyjnych poznawali systemy kształcenia obowiązujące w krajach zaangażowanych w projekt. Odwiedzili miejsca, gdzie młodzi ludzie w praktyce poznają pracę przy produkcji. Rezultatem końcowym jest podręcznik, który pomoże wprowadzić w życie zasady systemu dualnego kształcenia w wielu miejscach. W najbliższym czasie zostanie on udostępniony na dyskach przenośnych i stronie internetowej projektu http://vetriangle.eu/.

Tymczasem szczegóły zawarte w dokumencie, czyli wszystko to, co udało się wypracować, zaprezentowane zostaną podczas konferencji „Dualne kształcenie zawodowe – oczekiwania i możliwości” podsumowującej przedsięwzięcie. Odbędzie się ona 5 czerwca, w godz. 10-15  w KPT. (sala Dolina Krzemowa budynek Orange Inc.). Na wydarzenie zaproszeni zostali przedstawiciele centrów kształcenia, szkół i jednostek edukacyjnych, a także przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego. Ma ono jednak charakter otwarty. Aby wziąć udział w konferencji należy się na nią zarejestrować do 4 czerwca. Osobą do kontaktu jest p. Anna Pabian-Lipska, tel. 41 278 72 22.

Program konferencji

Powrót