Aktualności

2017-11-23

Inteligentne Miasto Przyszłości. Trzecia edycja Startup Weekend Kielce już w grudniu

8-10 grudnia w Kieleckim Parku Technologicznym odbędzie się kolejna edycja Startup Weekend Kielce. Hasło przewodnie to Smart City. Uczestnicy będą pracować nad rozwiązaniami wspierającymi miasta i ich mieszkańców.

Kielecki Park Technologiczny, podobnie jak Urząd Miasta Kielce oraz Instytut Dizajnu, od samego początku wspiera przedsięwzięcie. Celem wydarzenia jest dopracowanie, zweryfikowanie pomysłów oraz wyłonienie tych z największym potencjałem. To 54-godzinne, wyjątkowe w formie, swoiste „warsztaty”, podczas których wszyscy chętni mogą zaprezentować swój pomysł na innowacyjny biznes i poddać go ocenie specjalistów. Nad najciekawszymi propozycjami przez równe 54 godziny (to niezmienny na całym świecie ściśle określony czas, charakterystyczny dla startup weekendów) pracują kilkuosobowe zespoły pod okiem mentorów. Ich grono tworzą specjaliści i liderzy branży, którzy na kieleckie wydarzenie przyjeżdżają praktycznie z całej Polski. Częstokroć mają na koncie własne spektakularne sukcesy w sferze startupowej, pracują zawodowo nad rozwijaniem nowych przedsięwzięć i tworzą zespół, który nie tylko może służyć pomocą i dzielić się doświadczeniem, ale też w skuteczny sposób potrafi zweryfikować szanse na sukces i powodzenie poszczególnych pomysłów. Finalne projekty tworzone podczas Startup Weekendu oceniać będzie jury złożone z biznesmenów i przedsiębiorców. - Zdecydowaliśmy się na kolejną odsłonę ogólnoświatowej inicjatywy Startup Weekend w Kielcach, bo poprzednie edycje odniosły duży sukces (również na szczeblu ogólnopolskim). Udało nam się zaangażować lokalnych pomysłodawców, sprowadzić wiele osób z różnych części kraju. Tym razem zdecydowaliśmy się skupić na tematyce Smart City, która jest niewątpliwie bardzo ogólną i dynamicznie rozwijającym się  segmentem rozwoju każdego miasta, któremu zależy na polepszaniu jakości życia ich mieszkańcom. Dużo inicjatyw dzieje się na wyższym szczeblu instytucji z sektora publicznego. Nam zależy by dać każdemu mieszkańcowi szansę na rozwój swojego pomysłu, który można zastosować w naszym czy innym mieście. Pomysł, który może nadać impakt na rozwój miast przyszłości – mówi Maciej Balasiński, jeden z organizatorów SW Kielce.

Jak podkreśla Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego, Park jest naturalnym środowiskiem dla rozwoju startupów, dlatego instytucja już po raz trzeci została partnerem i gospodarzem SW Kielce. - Nasi lokatorzy oraz odbiorcy naszych usług to przede wszystkim młodzi ludzie z innowacyjnymi pomysłami. Tworzą tzw. klasę kreatywną, którą chcemy wspierać także w przyszłości. Poza tym nasza nazwa zobowiązuje nas do tego aby angażować się w projekty promujące nowoczesne technologie – mówi dyrektor KPT. Dodaje, że KPT chce już w przyszłym roku kontynuować program Platform Startowych. – Liczę na to, że Kielce zaznaczą się na startupowej mapie Europy – mówi Szymon Mazurkiewicz.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają zarówno programistów, marketingowców, grafików, osoby z doświadczeniem biznesowym, jak i miejskich aktywistów. Wraz z pomysłodawcami stworzą oni zespoły, z którymi zbudują fundamenty startupu oraz zweryfikują co potencjalni klienci czy inwestorzy myślą o projekcie.

Wśród mentorów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem dzielić się będą z uczestnikami są między innymi Magdalena Miernik, która na co dzień doradza firmom z branży kreatywnej. Jest założycielką pierwszego serwisu o prawie własności intelektualnej dla ludzi kreatywnych Lookreatywni.pl oraz firmy świadczącej wsparcie prawno-biznesowe dla branży kreatywnej; Konrad Gawłowski, menadżer inwestycyjny w grupie funduszy Satus Venture; Piotr Kreft, międzynarodowy ekspert z zakresu zarządzania biznesami e-commerce i strategią omnichannel, zarówno w handlu online, jak i offline; Karol Wątrobiński, radca prawny specjalizujący się w prawie autorskim, prawie własności przemysłowej oraz IT; Radek Szczygieł, który od lat tworzy marki, produkty, witryny, czy Adam Zajdzik, który zajmował się programowaniem w o2.pl, tworzeniem produktów w Gadu-Gadu i w Agorze.

- Zapraszamy wszystkie osoby, które mają pomysły jak usprawnić funkcjonowanie miast i przekuć je w zarabiający biznes. Będą z nami specjaliści, którzy pomogą w budowaniu modeli biznesowych, tworzeniu prototypów, powiedzą jak wejść na rynek. Inni uczestnicy wydarzenia pomogą zrealizować pomysł w finalną koncepcję, a wszystko w jeden weekend – zachęca Maciej Balasiński.

Trwa rejestracja na SW Kielce. Bilety są do nabycia poprzez stronę: http://bit.ly/3SWKielce.

Powrót